آموزش های کاربردیاخبار تکنولوژیبایگانی مطالب

NAS یا ذخیره سازی ضمیمه شده-شبکه چیست؟

معرفی NAS

NAS یا ذخیره سازی ضمیمه شده-شبکه یک معماری ذخیره سازی سطح-فایل است که داده‌ی ذخیره شده را برای دستگاه‌های شبکه‌شده در دسترس‌تر می‌کند. این ذخیره‌سازی یکی از ۳ معماری ذخیره‌سازی اصلی، در کنار «شبکه‌های محلی ذخیره‌ سازی (SAN)» و «ذخیره‌سازی ضمیمه-مستقیم DAS» است. NAS به شبکه‌ها یک نقطه دسترسی یگانه ذخیره‌سازی به همراه‌ امنیت، مدیریت و قابلیت‌های تحمل خطای توکار می‌دهد.


NAS چگونه کار می‌کند؟

سخت‌افزار

نرم‌افزار ذخیره سازی از پیش‌ تنظیم‌شده بر روی سخت‌افزار اختصاصی نصب می‌شود. که به جعبه NAS، یگانه NAS، سرور NAS، یا سر NAS شناخته می‌شود، این سخت‌افزار اساساً فقط یک سرور شامل دیسک‌ها یا درایو‌های ذخیر‌ه‌سازی، پردازنده‌ها و حافظه اصلی است.

Nas server سرور ذخیره سازی ضمیمه شده


نرم‌افزار

تفاوت‌های اصلی میان NAS و سرور‌های همه‌منظوره ذخیره‌سازی ، در نرم‌افزار نهفته است. نرم‌افزار NAS برروی یک سیستم‌عامل سبک مستقر شده است که معمولاً در سخت‌افزار تعبیه شده‌ است. سرور‌های همه‌منظوره سیستم‌عامل‌های کاملی دارند که در هر ثانیه هزاران درخواست دریافت و ارسال می‌کنند، که فقط مقدار کمی از آن در ارتباط با ذخیره‌سازی است، حال آنکه جعبه NAS فقط 2 نوع درخواست را ارسال و دریافت می‌کند:

1) داده ذخیره‌سازی

2) اشتراک فایل


پروتکل‌ها

پروتکل‌های ذخیره سازی ضمیمه شده

یک جعبه NAS با پروتکل‌های انتقال داده قالب‌بندی شده است، که روش‌های استاندارد ارسال داده‌ها میان دستگاه‌ها هستند. این پروتکل‌ها توسط یک سوییچ به عنوان یک سرور مرکزی در دسترس کلاینت‌ها می‌باشد که به همه چیز متصل و درخواست‌ها را هدایت می‌کند. پروتکل‌های انتقال داده در صورتی که فایل‌ها متعلق به شما باشد،امکان دسترسی را فراهم می کنند.


شبکه‌ها می‌توانند چندین پروتکل انتقال داده‌ را اجرا کنند، ولی دو مورد از آن‌ها  برای بیشتر شبکه‌ها مشترک هستند:
پروتکل اینترنت (IP) و پروتکل کنترل انتقال (TCP). TCP داده‌ را در بسته ها  ترکیب می‌کند قبل از آنکه توسط IP ارسال شوند.

به TCP مانند یک فایل زیپ و به IP مانند یک آدرس ایمیل فکر کنید. اگر پدربزرگتان در شبکه‌های اجتماعی نباشد و دسترسی به فضای ابری شخصی شما نداشته باشد، شما باید عکس‌های مسافرت‌تان را از طریق ایمیل ارسال کنید. بجایی که عکس‌ها را یکی یکی ارسال کنید، می‌توانید آن‌ها را قبل از اینکه بفرستید، در فایل‌های زیپ دسته کنید. به روش مشابه، TCP فایل‌ها را در بسته ها ترکیب می‌کند، قبل از آنکه آن‌ها در اینترنت توسط IP فرستاده شوند.


تفاوت NAS و فضای ابری

NAS به تنهایی یک فضای ابری نیست. فضاهای ابری محیط‌های تکنولوژی اطلاعات هستند که منابع مقیاس پذیر را از راه شبکه، چکیده، انبار، و اشتراک‌گذاری می‌کنند. NAS زمانی که فراهم‌کنندگان فضای ابری ذخیره سازی را بصورت قرارداد «زیرساخت به عنوان سرویس»  به مشتری‌ها تحویل می‌دهند، می‌تواند بخش مهمی از یک فضای ابری باشد.


این مقاله چطور بود ؟
+1
0
+1
5
+1
2
مشاهده بیشتر

محمد حسنی

علاقمند به حوزه IoT و الکترونیک. در حال حاضر به مدت یکسال است که در تیم سخت افزار سازان نام آور به تولید محتوا مشغول هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا