اخبار تکنولوژیبایگانی مطالب
مقاله جدید

روند رشد وضعیت شبکه بی سیم (Wi-Fi) چگونه خواهد بود؟

پیش بینی وضعیت شبکه بی سیم (Wi-Fi)

تحلیل‌گران صنعت مخابرات پیش‌بینی‌هایی در مود وضعیت شبکه بی سیم  انجام دادن. در این مقاله، چند پیش‌بینی برتر در این مورد رو با هم بررسی می‌کنیم.

پیشرفت وضعیت wi-fi


تداوم شبکه بی سیم نسل 6/6E

تعداد دستگاه‌هایی که به شبکه بی سیم نسل 6 مجهز شدن فقط در عرض 2 سال بعد از معرفی این فن‌آوری به 500 میلیون دستگاه رسید. جای هیچ شک و شبه‌ای نیست که فن‌آوری شبکه بی سیم نسل 6 در زمینه نرخ بالای انتقال داده، کاهش تأخیر و عملکرد بهتر در زمینه محیط‌های شلوغ، خیلی پیشرفت کرده.

بهبود فناوری Wi-Fi 6 / 6E

مشخصه‌های زیادی مثل استاندارد بودن و توانایی این فن‌آوری در دسترسی به طیف‌‌های بیشتر در  طیف 6 گیگا هرتز از باعث می‌شن که استفاده از شبکه بی سیم نسل 6/6E ادامه پیدا کنه. در حال حاضر، 55 کشور (حداقل به صورت جزئی) امکان استفاده از طیف 6 گیگا هرتز رو برای کاربردهای بدون مجوز (unlicensed use) فراهم کرده و 6 کشور دیگه هم در حال تصمیم‌گیری در مورد این موضوع هستن. کشورهایی هم که در حال حاضر از طیف 6 گیگا هرتز استفاده می‌کنن تصمیم دارن از باند اون به طور کامل استفاده کنن.

ترافیک ناشی ازداده‌های ویدئویی تا حد زیادی افزایش پیدا کرده و قابلیت‌هایی که برای شبکه تجاری بی سیم لازم هستن رو با مشکل مواجه کرده و همین موضوع باعث می‌شه که در فناوری‌های جدید سرمایه‌گذاری بشه. استقرار پهن باند فیبر کماکان ادامه پیدا می‌کنه و به بازارهای توسعه یافته و در حال توسعه راه پیدا می‌کنه. در نتیجه لازمه شبکه بی سیم خانگی رو ارتقاء داد تا بشه پهنای باند افزایش یافته رو به دستگاه منتقل کرد.


ظهور نسل هفتم شبکه بی سیم زودتر از موعود

نسل هفتم شبکه بی سیم به نحوی طراحی شده که از تمامی این پهنای باند جدید و ویژگی هایی مثل کانال‌هایی با پهنای 320 مگاهرتز، تجمیع فرکانس لایه 2 چند باندی/ چند رادیویی استفاده می‌کنه. انتظار میره دستگاه‌های رسمی و استاندارد مجهز به شبکه بی سیم نسل هفتمدر آینده نزدیک وارد بازار بشن. تراشه های مبتنی بر شبکه های بی سیم نسل هفتم حدود چند ماهی هست که در دسترس هستن.

مقایسه فناوری Wi-Fi 6 با Wi-Fi 7


کنترل خودکار فرکانس

کنترل خودکار فرکانس AFC  (automatic frequency coordinator) یک سیستم پایگاه داده شامل فرکانس‌های رادیویی هست. استفاده از فرکانس 6 گیگاهرتز برای کاربردهای بدون مجوز در سراسر جهان ادامه پیدا خواهد کرد و قانون‌گذاران بیشتری فرایندهای AFC مخصوص به خودشون رو راه‌اندازی خواهند کرد. Open AFC Software Group یک گروه متعهد و متن باز برای طراحی، توسعه، تست و صدور مجوز برای نرم‌افزار AFC برای کاربردهای بدون مجوز هست.


ترکیب شبکه بی سیم و شبکه سلولی نسل 5

موازات و همزیستی دو تا مقوله خیلی مهم در توسعه و استقرار فناوری‌ها به حساب میان چون همزمان با افزایش تعداد دستگاه‌ها و موارد کاربرد به انواع مختلف اتصال نیاز پیدا می‌شه. همگرایی بین فناوری‌های بدون مجوز و با مجوز کماکان نقش مهمی در استراتژی‌های کنونی و آتی شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس‌ بازی می‌کنه. در سازمان‌ها نوعی توافق و تمرکز خاص روی همگرایی وجود داره، در این سازمان‌های بسیاری از سهامداران معتقدن شبکه بی سیم و شبکه سلولی نسل 5 همزیستی خواهند داشت و باعث می‌شن سروبس‌های سازمان انعظاف‌پذیری بیشتری داشته باشن.

بهبود وضعیت Wi-Fi و همگرای Wi-Fi 6 با 5G

 


ظهور فناوری جذاب و مورد انتظار HaLow

HaLow یک نوع فناوری هست که از استاندارد IEEE 802.11ah استفاده می‌کنه. HaLow این توانایی رو داره که در رنج‌های کمتر از فرکانس رادیویی (902MHz-926MHz) -خیلی کمتر از شبکه بی سیم سنتی- عمل کنه و نسبت به شبکه بی سیم سنتی از کانال‌های باریک‌تری استفاده کنه.

فناوری W-Fi HaLow چیست و چه نقشی در خانه های هوشمند ایفا می‌کند؟

 HaLow داخل ساختمان (خانه‌های هوشمند) و شاید محوطه‌هایی که انواع مختلف شبکه بی سیم در اون جا افتادن کارایی بیشتری داره. اما باید دید که آیا این فناوری می‌تونه با پروتکل‌های LPWAN رو که مناسب محیط‌های بیرونی هستن و به نرخ بیت‌های کم نیاز دارن (مثل اندازه‌گیری هوشمند و نظارت محیط) رقابت کنه یا نه.


 نقش پررنگ Metaverse

با توجه به اینکه بخش زیادی از متاورس در فضای داخلی ساختمان اتفاق میفته، شبکه بی سیم نقش مهمی در این فناوری بازی می‌کنه. سطح تأخیر در متاورس باید پایین، قابل پیش بینی و پیوسته باشه. علاوه بر این به راندمان بالا نیاز داره تا بتونه هم در سطح محلی و هم در سطح بی سیم از انتقال پشتیبانی کنه (قابلیت‌هایی که نسل بعدی شبکه بی سیم عرضه می‌کنن).

Metaverse


Wi-Fi Monetization

تمامی نوآوری‌ها و ترافیک‌های داده باید به نحوی مؤثر به درآمدزایی برسن. در سال‌های اخیر شاهد بودیم که اپراتورهای بیشتری موفق شدن یر اساس همان شبکه‌ها و جریان‌های ترافیک چندین استراتژی درآمدزایی اتخاذ کنن. سه استراتژی درآمدزایی برتر که در سال‌های پیش رو هم خیلی محبوبیت خواهند داشت، بازاریابی و تحلیل، سرویس‌های offload کردن ترافیک سلولی و سرویس‌های مبتنی بر محل (location-based) هستن. با این حال، دسترس‌پذیری دستگاه‌ها و ادغام شبکه‌های طیف مجوزدار جز موانع اصلی باقی می‌مونن.

این مقاله چطور بود ؟
+1
0
+1
0
+1
0
مشاهده بیشتر

محمد حسنی

علاقمند به حوزه IoT و الکترونیک. در حال حاضر به مدت یکسال است که در تیم سخت افزار سازان نام آور به تولید محتوا مشغول هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا