آموزش‌های کاربردیبایگانی مطالبپروژه‌های Raspberry Piکامپیوترهای تک برد (SBC)

10 مشکل رایج RPi و راه‌حل‌هایی برای رفع آن‎ها

در این مقاله به بررسی 10 مشکل رایجی می‌پردازیم که ممکنه تازه‌کارها در هنگام استفاده از رزبری پای با اون ها مواجه بشن و راه‌حل‌هایی برای رفع این مشکلات ارائه می‌دیم. بیشتر این خطاها، در عین حال که ممکنه ساده به نظر بیان، باعث می‌شن فرد مبتدی مجبور بشه چند ساعت از وقتش رو صرف دیباگ کردن اون ها بکنه. تجربه ثابت کرده تمامی مدل‌های رزبری پای مشکلات و معایب خاص خودشون رو دارن. در این مقاله، فرض رو بر این می‌ذاریم که شما از RPi 3 استفاده می‌کنین و به‌روزترین سیستم عامل Raspbian Stretch رو روی اون اجرا می‌کنین.


1- مشکلات مربوط به بوت کردن رزبری پای (boot)

مشکلات مربوط به بوت نشدن رزبری پای

عوامل زیادی می‌تونن منجر به بروز این مشکل بشن. معمولاً زمانی که این مشکل پیش میاد، LED قرمز (power LED) روشن یا همون “ON” هست و همزنان LED سبز  (activity LED) یا “OFF” هست و یا به طور دائمی “on” هست.

روش حل مشکل بوت نشدن رزبری پای

چراغ سبزی که روی رزبری پای قرار داره، وضعیت نرم‌افزار رو نشون می‌ده؛ به عبارت دیگه، وقتی که در حالت چشمک‌زن قرار داره به این معناست که Pi در حال کار کردنه. بنابراین، وقتی که خاموشه یا در حالت چشمک‌زن قرار نداره، در اولین قدم باید شکاف (slot) کارت حافظه رو بررسی کنین که نرم‌افزار Pi در اون قرار داده شده (housed). در وهله اول مطمئن شید که کارت حافظه به درستی در slot قرار گرفته. اگر تغییری حاصل نشد، کارت حافظه رو بررسی کنین و ببینین به درستی با سیستم عامل (OS) فلش شده یا نه و آیا فایل‌هایی که روی اون قرار دارن سالم هستن یا نه.

در اینجور موارد، من معمولاً کارت حافظه رو فرمت (format) می‌کنم و مجدداً با سیستم عامل اون رو فلش می‌کنم. اگر روی کارت حافظه اطلاعاتی دارید که مهمه، کارت حافظه رو به PC وصل کنید و قبل از فرمت کردن ، فایل‌ها رو روی سیستم شخصی‌تون کپی کنین.


2- مشکلات مربوط به NOOBS OS و splash screen رزبری پای

مشکلات مربوط به NOOBS OS و splash screen رزبری پای

دلیل اصلی که جزء طرفداران نرم‌افزار NOOBS رزبری پای نیستم همینه. زمانی که این خطا رخ می‌ده، روند بوت کردن RPi روی صفحه splash متوقف می‌شه.

روش حل مشکلات NOOBS OS و splash screen

برا رفع این مشکل می‌تونین کارت حافظه رو فرمت کنین و قبلش حتماً مطمئن بشید که فایل‌های صحیح NOOB در اون کپی شدن. اگر تغییری حاصل نشد، از یک کارت حافظه دیگه استفاده کنین یا همون کارت حافظه رو روی یک RPi دیگه امتحان کنین. اگر بعد از انجام تمامی این کارها، باز هم این مشکل رفع نشد، بهتره Raspbian stretch یا distro های دیگه رو نصب کنین.

آموزش نصب سیستم عامل در رزبری پای


3- عدم دسترسی به Pi از طریق SSH

عدم دسترسی به Pi از طریق SSH در رزبری پای

شاید بشه گفت که این مورد بیشتر یک قابلیت امنیتی هست ( که در سیستم عامل RPi stretch تعبیه شده) تا یک خطا. اگر RPi بر روی Raspbian stretch اجرا بشه که به تازگی نصب شده باشه ارتباط از طریق SSH براش غیرفعال می‌شه.

روش برطرف سازی مشکل عدم دسترسی رزبری پای از طریق SSH

برای رفع این مشکل، باید از بخش تنظیمات رزبری پای، ارتباط از طریق SSH رو فعال کنین. برای انجام این کار، Pi رو به مانیتور وصل کنین، به قسمت preferences برید و Raspberry pi configuration رو انتخاب کنین.

روش برطرف سازی مشکل عدم دسترسی رزبری پای از طریق SSH در رزبری پای

در پنجره configuration، دکمه radio و سپس Enabled رو که جلوی SSH قرار داره رو انتخاب کنین.

روش برطرف سازی مشکل عدم دسترسی رزبری پای از طریق SSH در رزبری پای

اگر Pi رو در حالت headless اجرا می‌کنین، باید کارت حافظه رو خارج کنین و اونو به PC وصل کنین و بعد یک پوشه خالی به اسم SSH درست کنین و فایل رو روی کارت حافظه کپی کنین و مجدداً کارت حافظه رو به RPi وصل کنین. پس از انجام این مراحل می‌تونین از طریق SSH به Pi دسترسی داشته باشین.


4- خاموش شدن ناگهانی رزبری پای

مشکل خاموش شدن ناگهانی رزبری پای

در این مورد، RPi در فاصله‌های زمانی مختلف ری‌بوت (reboot) می‌شه و برخی اوقات، وقتی بورد روشن هست، power LED خاموش هست.

راه‌حل جلوگیری از خاموش شدن یا ریبوت ناگهانی رزبری پای

این مشکل مستقیماً به برق مربوطه. برای مثال، RPi 3 با برق 5 ولت و منبع تغذیه 5/2 آمپر کار می‌کنه، بنابراین، هر چیزی به غیر از این می‌تونه عملکردش رو تحت تأثیر قرار بده. البته من با برق 5 ولت 5/1 آمپر هم با Pi کار کردم، اما همه اینا بستگی به کاری(task) که قراره با Pi انجام بدین داره. وقتی اینجور مشکلی پیش میاد، مطمئن شید که از برق با ولتاژ مناسب استفاده می‌کنین.


5- خرابی USB

خرابی USB ها در رزبری پای

همون‌جوری که از عنوان این بخش مشخصه، زمانی‌که این مشکل پیش میاد دستگاه‌های USB که به RPi وصل شدن یا به درستی کار نمی‌کنن و یا Pi شناسایی‌شون نمی‌کنه.

حل مشکل خرابی USB 

عوامل زیادی می‌تونن منجر به بروز این مشکل بشن.

 • شاید برق کافی به RPi نمی‌رسه و برای همین نمی‌تونه برق دستگاه USB رو تأمین کنه. پس در قدم اول مطمئن بشید که برق کافی به RPi می‌رسه.

 • ممکنه دستگاه USB معیوب باشه. دستگاه USB رو روی PC یا یک کامپیوتر دیگه امتحان کنین و ببینین درسته یا نه.

 • قبل از روشن کردن Pi، دستگاه رو به اون وصل کنین. در نگاه اول شاید اصلاً این مورد مشکل به حساب نیاد، اما ممکنه لازم باشه Pi برای برخی دستگاه‌های USB مثل کیبورد و موس، کمی مقداردهی (initialization) انجام بده، علی‌الخصوص اگر قراره برای بار اول اون رو به Pi وصل کنین.

 • گاهی اوقات هم پیش میاد که دستگاه به درستی به Pi وصل شده اما برای عملیاتی که قصد دارید ازش استفاده کنین در دسترس نیست. برای اینکه مطمئن بشید مشکل همینه، فرمان زیر رو در terminal اجرا کنین:
  lsusb –t

  با اجرای این فرمان، فهرستی از دستگاه‌های USB به شما نشون داده می‌شه که به Pi وصل هستن:
  حل مشکل خرابی USB در رزبری پای

 • دستگاه USB باید با سیستم عامل مبتنی بر Linux که روی RPi اجرا می‌شه، همخوانی داشته باشه. در Elinux.org فهرستی از دستگاه‌های USB که با RPi مطابقت دارن، قرار داده شده. این فهرست به خوبی تهیه شده و بهتون کمک می‌کنه ببینین دستگاه‌تون با Raspberry Pi مطابقت داره یا نه.

 • حتماً قبل از شروع پروژه جدید در RPi، اون رو به روزرسانی کنید (update) یا ارتقاء بدید (upgrade). دلیلش هم اینه که مطمئن بشید به‌روزترین نرم‌افزارها روی Pi اجرا می‌شن. گاهی اوقات به خاطر عدم به‌روزرسانی، Pi اونجوری که باید به بعضی فرمان‌ها جواب نمی‌ده.

5- خطا در نمایش کاراکترهای کیبورد

خطا در نمایش کاراکترهای کیبورد رزبری پای

این خطا زمانی اتفاق میفته که کلیدی که روی صفحه نمایش نشون داده می‌شه با کلیدی که ما از صفحه کلید زدیم (علی‌الخصوص کلید #) فرق داشته باشه. بیشتر اوقات این خطا، به این دلیل اتفاق میفته که کیبورد نرم‌افزار NOOBS و Raspbian به صورت پیش‌فرض UK هست.

حل مشکل کاراکتر های بهم ریخته در رزبری پای

برای رفع این مشکل، باید configuration کیبورد و زبان رو تغییر بدین. برای انجام این کار به منوی configuration رزبری پای برید و از initialization menu، keyboard setup menu رو انتخاب کنید و از قسمت پایین keyboard layout کشوری که با زبان کیبوردتون همخوانی داره رو انتخاب کنین.

اگر از نمایشگر (display) استفاده می‌کنین، به preferences برید و تنظیمات کیبورد و موس رو انتخاب کنین.

حل مشکل کاراکتر های بهم ریخته در رزبری پای

یک keyboard layout انتخاب کنین و تو پنجره جدید keyboard layout خودتون رو انتخاب کنین.

حل مشکل کاراکتر های بهم ریخته در رزبری پای


6- RPi در نمایشگر HDMI کار نمی‌کنه

رزبری پای در نمایشگر HDMI کار نمی‌کنه

در قسمت‌های قبل یاد گرفتیم که چجوری می‌شه از طریق SSH به Pi وصل شد، اما فرض کنین الان RPi در نمایشگر HDMI کار نمی‌کنه. برای رفع این مشکل، دو تا کار می‌شه انجام داد:

 • کابل HDMI رو بررسی کنین.

 • نمایشگر رو به Pi وصل کنین و پیش از روشن کردن Pi، در مانیتور mode مناسب رو (HDMI یا VGA) انتخاب کنین. خیلی مهمه که قبل از روشن کردن Pi، صفحه نمایش رو روشن کنین.


7- مشکلات دوربین رزبری پای

مشکلات دوربین رزبری پای

خیلی از افراد انتظار دارن دوربین رزبری پای بالافاصله شروع به کار کنه و من معمولاً این راهکار ساده رو به این گروه از افراد پیشنهاد می‌دم که در اینجا با شما هم به اشتراک می‌ذارم.

Raspberry Pi Cam

برای اینکه بتونین از دوربین Pi استفاده کنین، باید اون رو در Pi فعال کنین. البته در قدم اول باید Pi رو به‌روزرسانی کنید و ارتقاء بدید.

برای انجام این کار، ابتدا باید فرمان‌های update و upgrade رو اجرا کنین.

Sudo apt-get update
Sudo apt-get upgrade

و به دنبال اون فرمان زیر رو اجرا کنین:

Sudo raspi-config

با اجرای این فرمان، پنجره configuration رزبری پای برای شما باز می‌شه. به قسمت پایین برید و پس از انتخاب دوربین، گزینه Enable رو انتخاب کنین.

اگر از نمایشگر استفاده می‌کنین، به قسمت Preferences برید و Raspberry Pi Configuration رو انتخاب کنین.

حل مشکل RPi Cam

پس از باز شدن پنجره configuration، کلید Enabled که جلوی camera هست رو انتخاب کنین.

حل مشکل RPi Cam

حالا Pi رو ری‌بوت کنین. الان دیگه می‌تونین تصاویر و feedها رو دریافت کنین. اگر هنوز هم نمی‌تونین به دوربین دسترسی داشته باشین، از connector strip و دوربین دیگه‌ای استفاده کنین.

ساخت آیفون هوشمند با رزبری پای


8- خرابی عکس‌های دوربین RPi

حل مشکل خراب بودن فایل های عکس دوربین رزبری پای

این خطا زمانی رخ می‌ده که عکس‌های دوربین RPi ثبت کرده، سیاه باشن.

برای حل این مشکل روش زیر رو امتحان کنید

همون‌طور که در قسمت بالا هم گفتیم، خیلی از مشکلات رزبری پای که با اونا مواجه می‌شین به خاطر عدم به‌روزرسانی بورد هست و این خطا هم از این قاعده مستثنی نیست. زمانی‌ که این خطا رخ می‌ده، اولین کاری که می‌تونین انجام بدین اینه که  RPi رو به‌روزرسانی کنین و ارتقاء بدین تا به جدیدترین نرم‌افزارها دسترسی داشته باشین. پس از اتمام فرایند upgrade، رزبری پای رو ری‌بوت کنین تا تغییرات روی اون اعمال بشن.


9- اِترنت روشن و Wi-Fi خاموش

اِترنت روشن و Wi-Fi خاموش در رزبری پای

به صورت پیش‌فرض، هر وقت که کابل اترنت به RPi وصل باشه، امکان اتصال به Wi-Fi وجود نداره. احتمالاً، این مورد هم یکی از قابلیت‌های امنیتی Pi هست تا امکان جابه‌جایی بین پورت‌های وای‌فای و اترنت وجود نداشته باشه. این عمل رو یک پوشه config به نام ifplugd انجام می‌ده و مدیریت می‌کنه و چنانچه قصد دارید به صورت همزمان از Wi-Fi و Ethernet استفاده کنید باید اون رو غیرفعال کنین.

برای انجام این کار، فرمان زیر رو اجرا کنین:

sudo update-rc networking disable
Or 
sudo apt-get purge ifplugd

پس از اجرای این فرمان می‌تونین به صورت همزمان از هر دو شبکه استفاده کنین، اما از مشکل امنیتی که ممکنه این عمل ایجاد کنه غافل نشین، چرا‌که در این حالت، Pi به عنوان یک router عمل می‌کنه.


10- هنگ کردن Pi در هنگام تغییر پسورد

هنگ کردن Pi در هنگام تغییر پسوورد

در چنین مواردی، تلاش برای تغییر پسورد باعث می‌شه Pi هنگ کنه یا پسورد مورد نظر پذیرفته نشه (به عبارت دیگه، پسورد ذخیره نمی‌شه).

راه‌حل

این خطا نشون دهنده اینه که رزبری پای برق کافی از منبع تغذیه دریافت نمی‌کنه و یا اینکه خروجی منبع تغذیه کمی نوسان داره. رفع این مشکل خیلی ساده است، فقط کافیه منبع تغذیه رزبری پای رو عوض کنین یا اون رو به یک پورت متفاوت از PC وصل کنین.

آشنایی کامل با محیط Raspberry Pi - Config Tool


جمع بندی

مطمئناً فهرست بالا، فهرستی جامع و کامل از مشکلات احتمالی که ممکنه در هنگام استفاده از رزبری پای با اونا مواجه بشین نیست، شاید نتونسته باشم تمام موارد رو در یک مقاله گردآوری کنم، اما این مقاله می‌تونه شروع خوبی برای رفع مشکلات مشابه و مشکلاتی باشه که راجع بهشون صحبت کردیم. بهتون توصیه می‌کنیم نگاهی به بخش پروژه‌های RPi بندازین تا با استفاده از رزبری پای کار با بقیه سنسور ها و همچنین ساخت پروژه خودتون رو شروع کنین.

درصورتی که مشکلتون رو در موارد بالا پیدا نکردید حتما در بخش نظرات برای من بنویسید تا مشکل رو با هم برطرف کنیم.

این مقاله چطور بود ؟
+1
2
+1
0
+1
2
مشاهده بیشتر

محمد حسنی

حدود 3 سالی هست که در تیم سخت افزار سازان نام آور با اشتیاق به تولید محتوا مشغول هستم. علاقه شدیدی نسبت به طراحی، تحولات دنیای فناوری هوش مصنوعی و اینترنت اشیا دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا