آموزش‌های کاربردیبایگانی مطالبپروژه‌های ESP32خانه هوشمند

با ESP32 خود صحبت کنید !

مقدمه

حتماً تا حالا شده که برای خاموش کردن چراغ یا روشن کردن پنکه حوصله نداشته باشین از جاتون بلند شین! شاید هم دوست داشته باشین قبل از اینکه برسین خونه، سیستم سرمایشی رو روشن کنین که وقتی میرسین هوا خوب شده باشه!

اگر می‌خواید دستگاه‌های برقی خونه‌تون رو از راه دور و با کمک گوشیتون کنترل کنید، این مقاله رو تا انتها بخونید.

بیشتر گوشی‌های همراه، نرم‌افزاری به اسم دستیار گوگل یا Google assistant دارن که به کاربر اجازه میده با گوشی صحبت کنه و فرمان صوتی بده. حالا فکر کنید اگه این گوشی همراه از طریق اینترنت به یک میکروکنترلر مثل Arduino یا ESP32 وصل بشه، اونوقت می‌تونید کنترل ESP32 رو با دستیار گوگل به دست بگیرید و با این میکروکنترلر صحبت کنید یا در نهایت دستوری که می‌خواید برای کنترل دستگاه‌های برقی بدید رو بهش منتقل کنید. برای اتصال میکروکنترلر به دستگاه‌های برقی مختلف تو خونه، مثل چراغ، سیستم سرمایشی و … می‌تونید از یک ماژول رله (Relay Module) استفاده کنید.

کنترل ESP32 با دستیار گوگل

در این مطلب می‌آموزید …

داخل این مقاله، از یک بورد ESP32 به عنوان میکروکنترلر استفاده می‌کنیم. یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت این بورد داشتن Wi-Fi هست.معرفی ماژول ESP32نکته این‌جاست که نمیشه دستیار گوگل رو مستقیماً به میکروکنترلر وصل کرد؛ به همین خاطر، به دو تا رابط نیاز داریم که یکی به دستیار گوگل و اون یکی به ESP32 وصل بشه.

برای کنترل ESP32 با دستیار گوگل، از پلتفرم IFTTT استفاده می‌کنیم و از اون‌جایی که این پلتفرم نمی‌تونه مستقیماً به ESP32 وصل بشه، از یک رابط دیگه به نام Adafruit-IO استفاده می‌کنیم تا بین IFTTT و ESP32 اتصال برقرار کنیم.

قبل از هر اقدامی، باید تو وبسایت Adafruit-IO ثبت‌نام کنیم و یک بلوک برای کنترل LED بسازیم. سپس با استفاده از Arduino IDE، یک کد روی ESP32 بارگذاری کنیم تا به Adafruit-IO وصل بشه. در مرحله بعد، با استفاده از ماژول رله، LED رو به ESP32 متصل می‌کنیم. حالا باید تو وبسایت IFTTT یک حساب کاربری درست کنیم تا ارتباط بین دستیار گوگل و Adafruit-IO رو برقرار کنیم.

در آخر، LED رو با چند تا دستور از پیش تعیین شده کنترل می‌کنیم. مراحلی که این‌جا توضیح داده میشن رو می‌تونیم برای کنترل انواع میکروکنترلرها و دستگاه‌های برقی مختلف تکرار کنیم.

کنترل ESP32 با دستیار گوگل


با عضویت رایگان در سایت می‌تونید ادامه مطلب رو مشاهده کنید.
این مقاله چطور بود ؟
+1
12
+1
8
+1
3
مشاهده بیشتر

محمد حسنی

حدود 3 سالی هست که در تیم سخت افزار سازان نام آور با اشتیاق به تولید محتوا مشغول هستم. علاقه شدیدی نسبت به طراحی، تحولات دنیای فناوری هوش مصنوعی و اینترنت اشیا دارم.

نوشته های مشابه

5 دیدگاه

    1. سلام احسان جان .
      درسته حق با شماست! در انتهای کد یک ” { ” فراموش شده بود. میتونید مجدد کد رو کپی کنید یا خودتون انتهای کد رو ببندید. اگر به پیغام خطا هم توجه کنید همین رو نوشته.
      موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا