آموزش های کاربردیبایگانی مطالب

پیکربندی شبکه Ad-Hoc در Raspberry Pi

در این مقاله ابتدا به معرفی شبکه Ad-Hoc میپردازیم، سپس نحوه ساخت و پیکربندی شبکه Ad-Hoc در Raspberry Pi به همراه تمامی دستور های لازم را به شما نشان خواهیم داد، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

معرفی شبکه Ad-Hoc

شبکه Ad-Hoc یکی از ساده ترین پیاده سازی های همبندی شبکه های بیسیم می باشد. توپولوژی های شبکه های کامپیوتری بیسیم به دو صورت Infrastructure و Ad-Hoc تقسیم بندی می شوند:

در توپولوژی نوع اول، از یک دستگاه مرکزی به نام Access Point به عنوان نقطه اتصال به یکدیگر استفاده می کنیم. این Access Point در نقش یک سوییچ در شبکه های بی سیم فعالیت می کند.

در توپولوژی نوع دوم که Ad-Hoc نام دارد، از دستگاه جانبی استفاده نمی شود و هر یک از کامپیوترها در این توپولوژی به نوعی در نقش یک Access Point فعالیت می کنند. شبکه های Ad-Hoc کاربردهای کوتاه مدت و موقتی دارند که دلیل آن پایداری نسبتا پایین آن ها است. با استفاده از این نوع شبکه می توان یک یا گروهی از کامپیوترها که دارای کارت شبکه بیسیم هستند را به یکدیگر متصل کرد و تبادل اطلاعات را انجام داد. معمولا زمانی از شبکه های Ad-Hoc استفاده می شود که امکان استفاده از انواع دیگر شبکه وجود نداشته باشد. همچین یکی از مزایا این شبکه این است که اگر یه دستگاه یا بورد به علت خرابی از شبکه خارج شود، شبکه همچنان برقرار است.

اما در شبکه های Infrastructure اگر دستگاهی که از آن به عنوان Access Point استفاده می شود خراب شود دیگر شبکه ای نخواهیم داشت. از جمله محدودیت هایی که می توان برای این گونه از شبکه های بیسیم عنوان کرد، محدود بودن تعداد اتصال همزمان به این شبکه می باشد که به همین دلیل Node ها یا گره های آن از یک تعداد معین نمی توانند تجاوز کنند.

شبکه Ad-Hoc


نحوه عملکرد شبکه Ad-Hoc

در شبکه Ad-Hoc ابتدا یک Session یا نشست برقرار کرده و تمامی دستگاه ها به آن Session متصل می شوند. بنابراین با این روش Access Point عملا حذف خواهد شد. برای ایجاد این Session یکی از کامپیوترها با استفاده از کارت شبکه بیسیم خود یک نام دامنه یا بهتر بگوییم یک SSID مانند Access Point های دیگر ایجاد می کند که برای محدوده فرکانسی که در آن کارت های شبکه بیسیم دیگر فعال هستند، قابل شناسایی می باشد. در این حالت کامپیوترهای دیگر با جستجوی شبکه های بیسیم می توانند SSID این کارت شبکه را یافته و به آن متصل شوند و شروع به تبادل داده کنند.


ساخت شبکه Ad-Hoc در Raspberry Pi

ساخت شبکه Ad-Hoc در Raspberry Pi
با عضویت رایگان در سایت می‌تونید ادامه مطلب رو مشاهده کنید.
این مقاله چطور بود ؟
+1
10
+1
30
+1
2
مشاهده بیشتر

parisa.akbari

کارشناس برق- قدرت و کارشناس ارشد کنترل. علاقه مند به سیستم های هوشمند و اینترنت اشیا. به مدت بیش از 1 سال است که در تیم سخت افزار سازان نام آور مشغول به فعالیت هستم.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا