آموزش‌های کاربردیبایگانی مطالب

تعمیر پدهای بورد مدار چاپی

در این مقاله نشون می‌دیم که چجوری می‌شه پدهای معیوب PCB رو تعمیر کرد.

بورد مدار چاپی یا همون PCB از چندین لایه فایبرگلاس و مس ساخته می‌شه. این لایه‌ها با چسب به هم چسبانده می‌شن. چسب‌های مورد استفاده تو این بوردها نسبت به گرما خیلی مقاومن و برای همین ممکنه یک PCB بیش از اندازه گرم بشه و آسیب ببینه. در PCBهای Kitronik برای جلوگیری از بروز این مشکل از پدها و شیارهای (tracks) بزرگ استفاده می‌شه. حجم بالای مس باعث می‌شه گرما پخش بشه.

ساده ترین روش تعمیر بورد مدار چاپی

اگر PCB بیش از اندازه گرم بشه، لایه مسی از برد فایبرگلاس جدا می‌شه و در نتیجه اتصالات قطع می‌شن و مدار از کار میفته.

برخی از این مشکلات رو می‌شه با استفاده از لحیم و نوار فویل مس با چسب رسانا(Adhesive copper tape) برطرف کرد.

همه چیز درباره Ethernet


مرحله اول:
تمیز کردن شیار آسیب‌دیده 

تعمیر بورد مدار چاپی PCB

تاجایی که امکان داره بخش کوچکی از قسمت آسیب‌دیده رو تراش بدین تا به شیار سالم برسین. برای این کار بهتره از یک چاقوی تیز استفاده کنین تا شیار بیشتر از این آسیب نبینه.


مرحله دوم:
تمیز کردن شیار آسیب‌دیده

تعمیر بورد مدار چاپی PCB

پس از برداشتن شیار آسیب‌دیده، شیار به شکل بالا خواهد بود.


مرحله سوم:
تراشیدن و ایجاد مسیر شیار

تعمیر بورد مدار چاپی PCB

با یک چاقو، پیچ گوشتی تیز یا سمباده مقدار کمی از لحیم مقاومت رو تراش بدین. شیار حتماً باید تمیز و براق باشه. بهتره باقیمانده مواد سوخته PCB رو هم بردارین تا چسب به خوبی بچسبه.


مرحله چهارم:
چسباندن نوار فویل مس روی شیار

تعمیر بورد مدار چاپی PCB

نوار فویل مس رو روی شیار بچسبونین. نوار فویل مس باید کمی با شیار هم‌پوشانی داشته باشه.


مرحله پنجم:
لحیم کردن نوار فویل مسی

تعمیر بورد مدار چاپی PCB

با دقت اتصالات رو به جاهایی که تعمیر شده لحیم کنین. بیشتر نوار فویل مس با حرارت لحیم ذوب می‌شه، به همین دلیل باید سریع این قطعات رو به هم لحیم کنین و تا حد امکان حرارت کم باشه. وقتی که نوار مسی سرد بشه، قسمت چسبنده‌ی اون کماکان حالت چسبندگی خودش رو حفظ می‌کنه.


مرحله ششم:
ایجاد حفره در پد

تعمیر بورد مدار چاپی PCB

با یک جسم سخت و دایره‌ای شکل مثل انتهای Biro یک سوراخ در پد ایجاد کنین. اینجوری نوار مسی که روی پد قرار گرفته به سمت پایین کشیده می‌شه. از طریق سوراخی که در پد ایجاد شده می‌تونین اون طرف نوار مسی رو ببینین و بعداً می‌شه با یک گیره کاغذ سربی یا یه چیز دیگه اونو سوراخ کرد.


مرحله هفتم:
لحیم کردن قطعه

لحیم کردن قطعه در بورد مدار چاپی

این قطعه رو می‌تونین به سادگی جا بدین و لحیم کنین. سعی کنین گرمای لحیم تا حد امکان کم باشه چون نوار مسی و اتصال اضافی که به پد جدید وصل می‌شن حساس هستن.


مرحله هشتم:
برش قسمت تعمیر‌شده

برش قسمت بورد مدار چاپی

نوار مسی رو می‌شه با قیچی، تیغ موکت‌بری و غیره در اندازه‌های مناسب برش داد. پس از تعمیر بخش آسیب‌دیده می‌تونین نوار اضافی رو ببرین. لازمه این کار رو با احتیاط انجام بدین چون قسمت تعمیر شده حساس‌تر از شیار اصلی PCB هست و ممکنه دوباره کنده بشه.


جمع بندی

با استفاده از همین روش به سادگی میتونیم پد های PCB که بخاطر دمای بیش از حد یا خرابی قطعه دچار سوختگی و قطعی شده‌اند رو تعمیر کنیم. شما چه روشی رو برای تعمیر پد های PCB پیشنهاد می کنید؟

منبع

این مقاله چطور بود ؟
+1
4
+1
2
+1
1
مشاهده بیشتر

محمد حسنی

حدود 3 سالی هست که در تیم سخت افزار سازان نام آور با اشتیاق به تولید محتوا مشغول هستم. علاقه شدیدی نسبت به طراحی، تحولات دنیای فناوری هوش مصنوعی و اینترنت اشیا دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا