آموزش‌های کاربردیبایگانی مطالبپروژه‌های Raspberry Pi

آموزش تبدیل رزبری پای به Chromecast

مقدمه

در این آموزش، به شما نشون می‌دیم که چطور می‌تونید رزبری‌پای رو طوری تنظیم کنید که به یک دستگاه Chromecast تبدیل شود. اگرچه، نمی‌تونیم همون پروتکلی رو که Chromecast به آن متکی است پیاده‌سازی کنیم، ولی می‌تونیم اون رو در رزبری‌پای تکرار کنیم. با انجام این آموزش به راحتی می تونید فایل های رسانه ای مثل فیلم، عکس و … را در تلویزیون خود بصورت بی سیم مشاهده کنید.


قطعات و دستگاه های مورد نیاز

قطعات مورد نیاز برای راه اندازی Chromecast

لیست قطعات و دستگاه های مورد نیاز

  • رزبری پای مدل 2 به بالا


  • کارت حافظه Micro SD


  • کابل شبکه یا دانگل وای‌فای (رزبری‌پای 3 و 4 مودم وای‌فای داخلی دارند)


  • گوشی موبایل یا تبلت اندروید

لیست نرم افزار های مورد نیاز

  • omxplayer

  • OpenMax Image Viewer

  • Raspicast


عملکرد Chromecast رو با استفاده از دو نرم‌افزار کلیدی در رزبری‌پای تکرار می‌کنیم. اولین نرم‌افزار مورد نیاز omxplayer است. این نرم‌افزار فایل‌های ویدیویی و صوتی رو که در رزبری‌پای ذخیره شدند، مدیریت می‌کند.

دومین نرم‌افزار مورد استفاده، نرم‌افزار OpenMax Image Viewer است. از این نرم‌افزار برای مدیریت تصاویر ارسال شده به دستگاه استفاده می‌کنیم.

در نهایت، به یک برنامه اندرویدی به نام Raspicast نیاز داریم. از این برنامه برای ارسال ویدیوها، آهنگ‌ها و تصاویر به رزبری‌پای استفاده خواهیم کرد.

با این که تنظیمات شباهت‌ زیادی به تنظیمات Chromecast دارد، ولی باز هم فاقد همه امکانات Chromecast گوگل می باشد.


راه اندازی Raspbian برای عملکرد به عنوان کروم‌کست

پیش از شروع راه‌اندازی رزبری‌پای به عنوان دستگاهی مشابه کروم‌کست، باید اطمینان حاصل کنید که رزبری‌پای به‌روز است و آخرین لیست پکیج رو در اختیار دارید. با استفاده از دستور زیر از به‌روز بودن دستگاه خود اطمینان کنید.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

برای این آموزش، باید از GIT و Make استفاده کنید. اگرچه این پکیج‌ها باید از قبل روی Raspbian نصب شده باشند، اما با اجرای دستور زیر از نصب اون ها مطمئن بشید.

sudo apt-get install git make -y

پس از اطمینان از به‌روز بودن رزبری‌پای، باید در مورد نصب OMXPlayer اطمینان حاصل کنید. اگرچه Raspbian معمولاً OMXPlayer رو نصب شده دارد، اما باید مطمئن شوید.


علت استفاده از OMXPlayer به این خاطر هست که این نرم‌افزار می‌تونه پردازش صدا و تصویری رو که می خواهیم به رزبری‌پای کروم‌کست ارسال کنیم، انجام میده. OMXPlayer از این جهت نسبت به بقیه پخش کننده‌های ویدیویی و صوتی برتری داره که به طور خاص برای پردازنده گرافیکی رزبری‌پای طراحی شده است، به این معنی که بهترین عملکرد رو ارائه می‌ده و این مسئله خیلی مهمه.


نصب OMXPlayer

دستور زیر رو برای نصب OMXPlayer روی سیستم رزبری‌پای‌ اجرا کنید.

sudo apt-get install omxplayer -y

پس از نصب OMXPlayer روی رزبری پای، باید اقدام به راه‌اندازی نرم افزار بعدی کنید. اگرچه تا اینجای کار یک نرم‌افزار آماده در اختیار دارید که می‌تونه فایل‌های ویدیویی و صوتی رو مدیریت کنه، اما کماکان به چیزی نیاز دارید که توان مدیریت تصاویر رو داشته باشه.


برای کار با تصاویر در کروم‌کست رزبری‌پای، نرم‌افزاری به نام OpenMax Image Viewer رو نصب کنید.

OpenMax Image Viewer برای این پروژه ضروری است زیرا یک پردازنده گرافیگی نمایش‌دهنده تصویر شتاب‌دار است که صرفاً برای پردازنده گرافیکی رزبری‌پای طراحی شده، به این معنی که می‌تونید تصاویر رو با بیشترین سرعت ممکن نمایش بدید و از فشار وارد آمده به CPU کم کنید.


نصب OpenMax Image Viewer

برای شروع فرآیند راه‌‎اندازی OpenMax Image Viewer، باید مخزن کد اون رو از Github کلون کنید. کافی است دو دستور زیر رو در رزبری‌پای اجرا کنید تا این مخزن در رزبری‌پای کلون شود.

cd ~
git clone https://github.com/HaarigerHarald/omxiv.git

باید با کمک کد OpenMax Image viewers که اکنون در رزبری‌پای کلون شده است، چند پکیج دیگه رو هم نصب کنید. پکیج‌های مورد نیاز libjpeg8 dev و libpng12 dev هستند. این پکیج‌ها حاوی کتابخانه‌های توسعه برای فرمت PNG و فرمت JPEG هستند که هر دو پکیج رو برای کامپایل کد نیاز دارید.


با اجرای دستور زیر این پکیج‌ها رو در رزبری‌پای دانلود و نصب کنید.

sudo apt-get install libjpeg8-dev libpng12-dev
نکته
اگر Raspbian به دلایلی پکیج‌ها رو پیدا نکرد، دستور sudo apt get update رو اجرا کنید.

در پایان می‌تونید به مرحله کامپایل کردن بروید و در نهایت مراحل کامپایل و نصب OpenMax Image viewer در دستگاه رزبری‌پای کروم‌کست را ادامه دهید.

برای راه‌اندازی، ابتدا باید به دایرکتوری‌ای بروید که کد رو در اون کلون کردید و بعد اون رو تغییر بدید. برای تغییر باید دستور زیر در رزبری‌پای اجرا کنید.

cd ~/omxiv

حالا که در دایرکتوری مناسب قرار دارید، باید مقداردهی اولیه فرآیند کامپایل رو الان انجام بدید. در نتیجه کامپایل کردن فایل‌هایی رو در اختیار خواهید داشت که برای اجرای نرم‌افزار OpenMax Image Viewer بر روی دستگاه رزبری‌پای کروم‌کست نیاز دارید.


کامپایل توسط make

به لطف نرم‌افزار make کامپایل کردن کد فرآیندی بسیار ساده و آسان است.

برای این کار دو دستور زیر را روی رزبری‌پای اجرا کنید. اگر این دستورات با موفقیت اجرا نشدند، اجرای sudo apt get update و sudo apt get upgrade رو امتحان کنید.

make ilclient
make

پس از کامپایل کردن OpenMax Image Viewer، تنها یک دستور دیگه باقی می‌مونه. این آخرین دستور همان چیزی است که OpenMax رو روی رزبری‌پای طوری تنظیم می‌کند تا برای سیستم عامل عمومی در دسترس باشد.

دستور زیر رو در ترمینال رزبری‌پای تایپ کنید.

sudo make install

مشاهده IP رزبری پای

آخرین کاری که باید انجام بدید، اینه که آدرس IP محلی رزبری‌پای خودتون رو بدست بیارید. برای انجام این کار دستور زیر رو اجرا کرده و اطمینان حاصل کنید که «I» با حرف بزرگ نوشته شده است چون در غیر این صورت این دستور به درستی کار نخواهد کرد.

hostname -I

استفاده از Raspicast برای ارسال رسانه به Raspberry Pi

پس از تبدیل رزبری‌پای به کروم‌کست، باید نرم‌افزار Raspicast رو در دستگاه Android دانلود کنید. Raspicast نرم‌افزاری است که به شما کمک می‌کنه تصاویر و ویدیوها رو از دستگاه‌های اندرویدی به رزبری‌پای ارسال کنید.

یا باید «Raspicast» رو در فروشگاه Google Play جستجو کنید یا با استفاده از دکمه زیر مستقیماً به نرم افزار Raspicast در Google Play بروید.

Raspicast

نرم‌افزار Raspicast رو دانلود، نصب و اجرا کنید. حالا باید صفحه زیر رو ببینید. این صفحه از شما می‌خواهد که جزئیات SSH خودتون رو وارد کنید زیرا از تنظیمات برای برقراری ارتباط با رزبری‌پای استفاده می‌کند.

تنظیمات نرم افزار Raspicast

اگر قبلاً SSH رو روی رزبری‌پای خود تنظیم نکردید، لازمه که الان این کار رو انجام بدید زیرا برای نرم‌افزار Raspicast و برقراری ارتباط لازم دارید. پس از اینکه که اطلاعات صحیح رو وارد کردید، باید بتونید ویدیوها، آهنگ‌ها و تصاویر رو از دستگاه اندروید به رزبری‌پای ارسال کنید.


فعالسازی SSH در رزبری پای

طبق تصویر زیر به قسمت Preferences بروید و گزینه Raspberry Pi Configuration را انتخاب کنید.

آموزش فعالسازی SSH در رزبری پای برای کارکرد Chromecast

در پنجره باز شده شاخه Interfaces رو باز کنید و همانند تصویر زیر گزینه SSH را در حالت Enable قرار دهید.

آموزش فعالسازی SSH در رزبری پای برای کارکرد Chromecast

برای آشنایی با تمام قسمت های Raspberry Pi Configuration و پیکر بندی رزبری پای به مقاله زیر مراجعه کنید.


خلاصه و جمع بندی آموزش

در این آموزش ابتدا نرم افزار های omxplayer و OpenMax Image Viewer را که برای اجرا فایل های رسانه ای نیاز داشتیم با استفاده از دستورات خط فرمان نصب کردیم. در مرحله بعد با تنظیم SSH در رزبری پای و نصب نرم افزار Raspicast در گوشی، قادر خواهیم بود تا هر نوع فایل رسانه ای را از گوشی بر روی رزبری پای همانند یک دانگل Chromecast پخش کنیم.

امیدوارم با این آموزش تبدیل رزبری‌پای به کروم‌کست، بتونید با کمک نرم‌افزار Raspicast، ویدئو‌ها، تصاویر یا فایل‌های صوتی رو از گوشی به رزبری‌پای ارسال کنید. اگر نظر، بازخورد یا هر صحبت دیگری دارید، حتما در بخش نظرات پاسخگو شما خواهم بود.


منبع

این مقاله چطور بود ؟
+1
2
+1
5
+1
3
مشاهده بیشتر

محمد حسنی

حدود 3 سالی هست که در تیم سخت افزار سازان نام آور با اشتیاق به تولید محتوا مشغول هستم. علاقه شدیدی نسبت به طراحی، تحولات دنیای فناوری هوش مصنوعی و اینترنت اشیا دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا