اخبار تکنولوژیاینترنت اشیاء (IOT)بایگانی مطالب
مقاله جدید

بررسی مزایا و چالش‌های رایانش ابری اینترنت اشیا

در صنایع مختلف، از تولید گرفته تا بهداشت و درمان، حسگرها و سایر دستگاه‌های اینترنت اشیا هر روز اطلاعاتی جمع‌آوری می‌کنن و داده‌های سودمندی ایجاد می‌کنن. گاهی اوقات، لازمه که اینه داده‌های به یک فضای ذخیره‌سازی منتقل بشن، پردازش بشن در صورت نیاز مطابق با اونا کارهایی انجام داد. طی سال‌های گذشته، با ظهور رایانش ابری در صنعت نرم‌افزار، پلتفرم‌های ابری به یک قطب مرکزی برای چنین کارهایی تبدیل شدن و اصطلاح رایانش ابری و اینترنت اشیا روز به روز بیشتر در کنار هم استفاده می‌شن.

رایانش ابری اینترنت اشیا

در این مقاله با مزایا، چالش‌ها و نقش کلیدی رایانش ابری در زیست‌بوم اینترنت اشیا آشنا می‌شیم.


معرفی اینترنت اشیاء و رایانش ابری

رایانش ابری: سرویس‌های رایانشی مثل سرورها، فضای ذخیره‌سازی، دیتابیس‌ها، شبکه‌سازی، نرم‌افزار و غیره رو در فضای اینترنت (فضای ابری) ارائه می‌ده.


اینترنت اشیا: به شبکه‌ای از اشیای فیزیکی گفته می‌شه که در حسگرها، نرم‌افزارها و فناوری‌های دیگر تعبیه شدن تا از طریق اینترنت به دستگاه‌ها و سیستم‌های دیگه متصل بشن و اطلاعات رو با اونا رد و بدل کنن.

5 راهکار برای تامین امنیت دستگاه‌های اینترنت اشیا

فناوری اینترنت اشیا یک زیست‌بوم از دستگاه‌هایی ایجاد می‌کنه که داده تولید می‌کنن و می‌تونن با همدیگه ارتباط برقرار کنن. به کمک رایانش ابری هم می‌شه از هر جایی که هستیم و در هر زمان داده‌های جمع‌آوری شده رو ذخیره و پردازش کنیم و بهشون دسترسی پیدا کنیم.

ترکیب این دو تا فناوری اصطلاح جدیدی به نام اینترنت اشیای ابری به وجود آورده. به بیان ساده، اینترنت اشیای ابری یک زیرساخت IoT هست که به سرویس‌های ابری وصل شده. این فناوری برای جمع‌آوری و پردازش داده‌های دستگاه‌های اینترنت اشیا از سرویس‌های ابری استفاده می‌کنه و دستگاه‌ها رو از راه دور مدیریت می‌کنه. به دلیل اینکه سیستم‌های ابری مقیاس‌پذیر هستن، می‌شه به طور همزمان حجم بالایی از داده‌ها رو پردازش کرد.


کارکرد رایانش ابری اینترنت اشیا

کارکرد رایانش ابری اینترنت اشیا

اینترنت اشیا ابری یک نوع معماریه که همه دستگاه‌های اینترنت اشیا ضروری رو به سرورهای ابری وصل می‌کنه. بدین ترتیب امکان تحلیل آنی داده‌ها، تصمیم‌گیری مبتنی بر داده، بهینه‌سازی و کاهش ریسک فراهم می‌شه.

رایانش ابری اینترنت اشیا یک شبکه از دستگاه‌های IoT هست که داده‌ها رو جمع‌آوری برای پردازش، تحلیل و ذخیره‌سازی به فضای ابری ارسال می‌کنن. کارکرد رایانش ابری اینترنت اشیا رو می‌شه به مراحل زیر تقسیم کرد:

 1. جمع‌آوری داده (از طریق دستگاه‌های IoT)


 2. ارسال به فضای ابری


 3. پردازش داده


 4. تحلیل داده


 5. تصمیم‌گیری


 6. در صورتی که لازم باشه بر مبنای مرحله قبل کار خاصی انجام باشه ممکنه دستگاه‌های IoT یک حلقه بازخورد دریافت کنن.


 7. ذخیره‌سازی داده

توجه داشته باشین که ترتیبی که «تصمیم‌گیری»، «تجزیه و تحلیل داده» و «ذخیره‌سازی داده» در اون انجام می‌شن می‌تونه متفاوت باشه. در حقیقت، اگرکسی از رایانش لبه (edge computing) استفاده کنه که در اون قبل از اینکه داده‌های پردازش شده (یا نیمه پردازش شده) و جمع‌آوری شده به فضای ابری ارسال بشن، برخی از داده‌ها در دستگاه‌های اینترنت اشیا جمع‌آوری و پردازش می‌شن حتی ترتیب «ارسال به فضای ابری» و هم می‌تونه تغییر کنه. در این روند از آنجایی‌که حجم داده‌های خروجی کاهش پیدا می‌کنه، پهنای باند شبکه ذخیره می‌شه و تأخیر کاهش پیدا می‌کنه.

اما در فضای ابری، یک سری اپلیکیشن/ سرویس وجود داره که داده‌های گردآوری شده رو جمع‌آوری و پردازش می‌کنن و در حین انجام کار اونا رو تجزیه و تحلیل می‌کنن و اونا رو در پایگاه داده ذخیره می‌کنن. بعدها می‌شه برای تجزیه و تحلیل بیشتر و پایش به این داده‌ها دسترسی پیدا کرد.

برای مثال:

اگه در یک کارخانه حسگرهایی داشته باشیم که متریک‌هایی در مورد دستگاه‌ها جمع‌آوری می‌کنن بعدها می‌تونیم این داده‌ها رو در فضای ابری پایش کنیم تا ناهنجاری‌ها و دستگاه‌هایی که به درستی کار نمی‌کنن رو شناسایی کنیم. البته این فرایند رو می‌شه به صورت کاملاً خودکار انجام داد.

یا مثلاً یک مرکز داده رو در نظر بگیرین که مجهز به حسگرهای دما باشه که داده‌ها رو به فضای ابری ارسال می‌کنن. اگه دما افزایش پیدا کنه اپلیکیشن ابری متوجه می‌شه، تصمیم‌گیری می‌کنه و یک فرمان به مرکز داده و یک اعلان به کارکنان ارسال می‌کنه تا برای اینکه هوا خنک‌تر بشه پنکه‌های بیشتر روشن کنن.


تفاوت راهکاری ابری و تحت وب

وقتی صحبت از فضای ابری می‌شه معمولاً منظورمون راهکارهایی هستن که ارائه‌دهندگان فضای ابری فراهم کردن. یک راه دیگه هم اینه که خودتون یک زیرساخت مشابه با زیرساخت ابری در شرکت اجرا کنین ( که معمولاً بهش می‌گن راهکارهای تحت وب یا همون on-prem). تفاوت بین این دو تا خیلی واضحه: در مورد اول، داده به ارائه‌دهندگان خارجی فضای ابری ارسال می‌شه. مورد دوم، خودمون باید همه چی رو از داخل شرکت مدیریت کنیم.

نکاتی که بهشون اشاره کردیم ممکنه باعث نگرانی برخی بشه یا سؤال‌هایی به وجود بیاره:

آیا با توجه به مسائل امنیتی، حفاظت از داده‌ها و آرامش خاطر عاقلانه هست که داده‌ها رو برای یک شخص سوم ارسال کنیم؟

واقعیت اینه که راهکارهای تحت وب در عمل کارایی یکسانی دارن و به لحاظ نظری چون داده‌ها هیچ وقت از شرکت خارج نمی‌شن نسبت به سرویس‌های ابری شخص سوم امنیت بالاتری دارن. البته، مهمه که بدونین اگه تکنیک‌های امنیتی به درستی انجام بشن، راهکارهای تحت وب می‌تونن به سطح بالاتری از امنیت دست پیدا کنن. ایجاد امنیت دشواره و اگه همه مراحل رو خودتون اجرا کنین ممکنه یک سری آسیب‌پذیری‌ها به وجود بیاد که از چشم‌تون پنهان بمونه.

فناوری Li-Fi چیست؟ پرسرعت ترین فناوری اینترنت

از طرف دیگه، ارائه‌دهندگان معتبر فضای ابری به شرکت‌های زیادی سرویس می‌دن و مقادیر کلانی در امنیت اونا سرمایه‌گذاری می‌کنن و سعی می‌کنن تعداد زیادی استاندارد صنعتی و بهترین راهکارها رو به کار بگیرن. علاوه بر این، این شرکت‌های ارائه‌دهنده، سرویس‌های تحت وبی عرضه می‌کنن که به سرعت و به راحتی می‌شه بهشون دسترسی پیدا کرد. علاوه بر امکان سفارشی‌سازی قابل مقیاس‌بندی هم هستن. این سرویس‌ها رو میشه مطابق با الزامات و نیاز‌های یک کسب‌وکار تنظیم کرد که اجرای اونا برای شرکت‌های کوچک‌تر خیلی دشوار خواهد بود. به همین دلیل، خیلی از شرکت‌های کوچک‌تر می‌تونن از این پلتفرم‌های ابری استفاده کنن که علاوه بر کارایی فوق‌العاده، امنیت زیادی هم دارن. در مقابل، شرکت‌های بزرگ‌تر که منابع زیادی دارن ممکنه راهکارهای تحت وبی رو اجرا کنن که مطابق با الزمات و سیاست‌های شرکتشون باشه.


مزایای رایانش ابری برای اینترنت اشیا

مزایای رایانش ابری برای اینترنت اشیا

حالا که متوجه تفاوت‌های رایانش ابری و on-premise شدیم، برخی از مزایای پلتفرم‌های ابری اینترنت اشیا رو با هم بررسی می‌کنیم:

 1. سهولت در پیاده‌سازی

همان‌طوری که در قسمت قبل هم گفتیم، اصلی‌ترین مزیت پلتفرم‌های ابری اینه که لازم نیست منابع و زمان اضافی رو صرف توسعه زیرساخت‌های جمع‌آوری و پردازش داده بکنن. سرویس‌های ابری ویژگی‌های خلاقانه‌ای ارائه می‌دن که از نظر کاربرد، زیادی مناسب هستن.


 1. دسترسی به داده و پویایی

از هر جایی که باشین و در هرزمان و بدون اینکه لازم باشه یک VPN رو تنظیم کنین می‌تونین به آسانی به داده‌هایی که در فضای ابری قرار دارن دسترسی پیدا کنین. هم‌چنین می‌تونین سرویس‌های بیشتری به فضای ابری خودتون اضافه کنین که از این داده‌ها برای دستیابی به اهداف خودشون استفاده می‌کنن. علاوه بر این، با هر دستگاهی می‌شه به فضای ابری دسترسی پیدا کرد و برای همین استفاده از اونا آسونه و می‌تونین دستگاه‌های اینترنت اشیا رو با گوشی‌های موبایل کنترل و پایش کنین. نکته‌ای که مهمه اینه که معمولاً داده‌های جمع‌آوری شده رو می‌شه توزیع کرد و به یک سرور دیگه منتقل کرد (مثلاً ممکنه به لحاظ جغرافیایی نزدیک‌تر باشه) یا به یک سرویس دیگه در همون فضای ابری منتقل‌شون کرد.


 1. ادغام با سرویس‌های دیگر

علاوه بر اینکه می‌تونین سرویس‌های خودتون یا سرویس‌های خارجی(External) رو به فضای ابری اضافه کنین، پلتفرم‌های ابری راهکارهای زیادی برای پردازش آنی داده‌ها، تجزیه و تحلیل پیش‌بینی کننده، واکنش‌های خودکار و تصمیم‌گیری مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه می‌دن.


 1. مقیاس‌پذیری

خیلی از سرویس‌های ابری قابلیت‌های مقیاس‌بندی گسترده‌ای دارن که می‌تونین اونا رو برای سیستم خودتون تنظیم و فعال کنین و حتی اگر حجم ترافیک افزایش پیدا کرد می‌تونین مطمئن باشین که سرویس کماکان عملکرد بالایی داره.


 1. امنیت داده‌ها و قابلیت اطمینان

شرکت‌های معتبر ارائه‌دهنده سرویس‌های ابری خیلی به امنیت اهمیت می‌دن و به همین دلیل، ویژگی‌ها و اقدامات امنیتی زیادی ارائه می‌دن. البته تعداد زیادی از این ویژگی‌ها رو کاربران باید استفاده کنن و به درستی تنظیم کنن. با این حال، این مجموعه به اندازه گسترده هست که می‌تونه امنیت سیستم‌هاتون رو بدون اینکه نگران چالش‌های پیاده‌سازی امنیت باشین، تامین کنه.


 1. مقرون به صرفه

در هنگام استفاده از سرویس‌های ابری معمولاً بهای چیزی رو می‌پردازین که ازش استفاده می‌کنین که شاید نسبت به اینکه خودتون سرمایه‌گذاری‌های کلانی در توسعه و نگهداری از زیرساخت‌های ذخیره‌سازی، تجزیه و تحلیل و رایانشی انجام بدین مقرون به صرفه‌تر باشه.


 1. تاب‌آوری

تعداد زیادی از سرویس‌های ابری راهکارهای توزیع‌شده‌ای دارن که قابلیت دسترسی بالایی دارن که این اطمینان رو به ما می‌دن که حتی یک نقطه شکست هم وجود نداره و بدین ترتیب تاب‌آوری رو افزایش می‌دن. علاوه بر این، معمولاً می‌شه پشتیبان‌گیری خودکار داده‌ها رو تنظیم و پیکربندی کرد تا از امنیت‌شون مطمئن بشیم.


 1. تعمیر و به‌روزرسانی

شرکت‌های ارائه‌دهنده فضای ابری به طور منظم سیستم‌ها و سخت‌افزارهاشون رو تعمیر و به‌روزرسانی می‌کنن که ممکنه شرکت‌های دیگه ازش غافل بمونین یا نادیده‌اش بگیرن. البته اگر نرم‌افزارتون رو در فضای ابری اجرا می‌کنین حتماً باید خودتون به روزرسانیش کنین، اما سیستم‌ها و زیرساخت‌های اساسی معمولاً به روز نگه داشته می‌شن.


 1. سرعت استقرار

بعد از پیکربندی سیستم ابری، اینکه سیستم رو دوباره مستقر کنیم راحت‌تر و سریع‌تره. برای مثال، می‌تونین اون رو در یک مکان متفاوت مستقر کنیم یا اینکه تنظیمات ابری رو منتقل کنیم و از اون در استقرار بعدی استفاده کنیم و به این ترتیب، یک سیستم مشابه راه‌اندازی کنیم. سهولت این فرایند به ارائه‌دهنده خدمات ابری و سرویس بستگی داره و همیشه نمی‌تونیم از یک ارائه‌دهنده به یک ارائه‌دهنده دیگه منتقل بشیم. اما کماکان در هنگام استفاده از فضای ابری از لحاظ استقرار، به انعطاف‌پذیری نیاز داریم. خیلی از شرکت‌های ارائه‌دهنده این ویژگی‌ها رو تبلیغ می‌کنن و به اونا افتخار می‌کنن.


راهکارهای موجود برای IoT ابری

4 تا از برترین ارائه دهنده های برتر خدمات ابری اینترنت اشیا

در این قسمت، چند نمونه از سرویس شناخته‌شده رو معرفی می‌کنیم که شرکت‌های ارائه‌دهنده مشهور خدمات ابری عرضه کردن و می‌تونن با داده‌های اینترنت اشیا کار کنن و تطبیق پیدا کنن.

Amazon Web Services (AWS)

 • AWS IoT Analytics: این سرویس AWS می‌تونه حجم بالایی از داده‌های اینترنت اشیا رو پردازش، غنی‌سازی (با متادیتا)، ذخیره و تحلیل کنه و هم‌چنین می‌تونه نتایج رو جست‌وجو و مصورسازی کنه.

 • Amazon Kinesis :Amazon Kinesis می‌تونه به صورت آنی داده‌ها رو جمع‌آوری، پردازش و تحلیل کنه تا اپلیکیشن‌های اینترنت اشیا بتونن با داده‌ها کار کنن.

 • Amazon Redshift :Redshit یک سرویس انبار داده با قابلیت مقیاس‌پذیری بالا هست. با استفاده از اون می‌شه جست‌وجوهای تحلیلی پیشرفته روی حجم زیادی از داده‌های اینترنت اشیا اجرا کرد.

Google Cloud

 • BigQuery :BigQuery انبار داده بدون سرور گوگل هست که با استفاده از syntaxهایی مثل SQL روی حجم بالایی از داده‌ها تحلیل مقیاس‌پذیر انجام می‌ده.

 • Dataflow: یک سرویس پردازش batch و stream داده هست که می‌تونه داده‌های اینترنت اشیا رو به صورت آنی پردازش و تحلیل کنه.

Microsoft Azure

 • Azure IoT Hub: یک قطب مرکزی پیام هست که ارتباط میان اپلیکیشن‌ها و دستگاه‌های اینترنت اشیا رو تسهیل می‌کنه. همچنین امکان کنترل و پایش زیرساخت IoT رو فراهم می‌کنه.

 • Azure Stream Analytics: یک سرویس تحلیلی آنی که می‌تونه حجم بالایی از داده‌های streaming که از دستگاه‌های اینترنت اشیا و غیره به دست میان رو پردازش کنه.

 • Azure Data Lake Storage and Analytics: این سرویس یک منبع ذخیره داده مقیاس‌پذیر برای مدیریت حجم بالایی از داده‌ها داره و تحلیل‌های گسترده‌ای انجام می‌ده.

Oracle Cloud

 • Oracle IoT Cloud Service: با استفاده از این سرویس می‌تونین داده‌ها رو به صورت آنی از دستگاه‌های اینترنت اشیا جمع‌آوری کنین. اونا رو تحلیل کنین و در سایر سرویس‌های Oracle ادغام کنین.

 • Oracle Data Integration Platform Cloud: به انتقال، مدیریت و ادغام داده‌های به دست آمده از منابع مختلف از جمله دستگاه‌های اینترنت اشیا کمک می‌کنه و قابلیت تجزیه و تحلیل داره.

مطمئناً این فهرست کاملی از سرویس‌ها نیست و تو بازار گزینه‌های بیشتری وجود داره که متناسب با نیازهای افراد باشه.


چالش‌ها و نگرانی‌های ادغام رایانش ابری در اینترنت اشیا

چالش‌ها و نگرانی‌های ادغام رایانش ابری در اینترنت اشیا

حتی اگه از یک راهکاری ابری خوب با کاربری آسان هم استفاده کنین، باز هم ادغام شبکه اینترنت اشیا کار دشواری خواهد بود. اگر قصد دارین شبکه IoT رو در راهکار ابری ادغام کنین، باید نکات زیر رو رعایت کنین.

موارد امنیتی

      1. افشای داده‌ها

وقتی قراره حجم بالایی از داده از دستگاه به فضای ابری ارسال بشه، احتمال اینکه داده‌ها در هنگام انتقال نشت کنن افزایش پیدا می‌کنه.

راهکاری برای کاهش خطر: باید از پروتکل‌های احراز هویت و انتقال ایمن داده استفاده کنین. توجه داشته باشین که فضاهای ابری معمولاً مکانیزم‌های امنیتی دارن اما، کاربران نهایی باید به صورت صریح از اونا استفاده کنن. برای مثال، احراز هویت مبتنی بر گواهی (certificate) یا نام کاربری-رمز عبور، MQTTS و غیره. فرایند تنظیم و پیکربندی تأمین امنیت انتقال داده و MQTTS معمولاً به این صورته که یک سری گواهی برای کارگزارتون ایجاد می‌کنین و اونا رو در فایل‌های پیکربندی اعمال می‌کنین (گرچه، در برخی موارد، بسته به کارگزار و ارائه‌دهنده فضای ابری که انتخاب کردین، این فرایند ممکنه خیلی متفاوت باشه).


     2. دستگاه‌های آسیب‌پذیر

در صورتی‌که داده‌ها بدون هیچ مشکلی به فضای ابری منتقل بشن و در اون ذخیره بشن، دستگاه‌های اینترنت اشیا خودشون می‌تونن در این زنجیره امنیت به یک نقطه ضعف تبدیل بشن و در مقابل حملات آسیب‌پذیر باشن (علی‌الخصوص، حملات کانال جانبی).

راهکاری برای کاهش خطر: سفت‌افزارهای دستگاه علاوه بر استفاده از پروتکل‌های ارتباطی ایمن باید به صورت منظم به‌روزرسانی بشن و کارکردهای غیرضروری غیرفعال بشن. در ضمن، نظارت‌های امنیتی باید به طور منظم انجام بشه.


استانداردسازی و مشکلات دستگاه‌ها

 تعویض و تعمیر دستگاه

دستگاه‌های قدیمی اینترنت اشیا باید تعویض بشن و به طور منظم تعمیر بشن. اگر این کارها انجام نشن در سرویس اختلال به وجود میاد و باعث ایجاد آسیب‌پذیری می‌شه.

راهکاری برای کاهش خطر: از اون دسته از راهکارهای مدیریت دستگاه استفاده کنین که به صورت بی‌سیم (OTA) به روزرسانی می‌شن و امکان اینکه از راه دور دستگاه رو پایش کنین و از سلامتش مطمئن بشین هم وجود داره. هنگام طراحی اپلیکیشن‌های کاربری و راهکارهای پردازش داده باید احتمال اینکه نیاز باشه دستگاه تعویض باشه یا مدتی دان‌تایم داشته باشه رو در نظر بگیرین.


استانداردسازی دستگاه‌های اینترنت اشیا

ممکنه دستگاه‌های مختلف اینترنت اشیا از پروتکل‌ها و فرمت داده متفاوتی استفاده کنن و به همین دلیل، به سختی می‌شه همه داده‌ها رو در یک مخزن داده واحد جمع کرد.

راهکاری برای کاهش خطر: از استانداردها و پروتکل‌های آزاد یا دستگاه‌های gateway (یا اپلیکیشن‌) استفاده کنین که پروتکل‌های مخصوص دستگاه رو به پروتکل‌های باز تبدیل می‌کنن (استانداردهای صنعتی معمول باید از پروتکل MQTT پیروی کنن).


محدودیت‌های دستگاه

منابع برخی از دستگاه‌های اینترنت اشیا خیلی محدوده و به همین دلیل نمی‌تونن از فرمت‌های داده و تکنیک‌های رمزگذاری پشتیبانی کنن که راهکارهای پردازش داده فضای ابری بهشون نیاز داره.

راهکاری برای کاهش خطر: از gatewayها/ دستگاه‌های واسطه و اپلیکیشن‌هایی استفاده کنین که داده‌ها رو جمع‌آوری می‌کنن و اونا رو به فرمت‌های مناسب تبدیل می‌کنن یا تا یک حدی از رمزگذاری استفاده می‌کنن.


مشکلات تأخیر

در هنگام استفاده از راهکارهای ابری ممکنه داده‌ها نسبت به زمانی که از راهکارهای on-premise استفاده می‌کنیم کمی دیرتر برای پردازش آماده بشن. مخصوصاً اگه مراکز داده رایانش ابری به لحاظ جغرافیایی خیلی از دستگاه‌های اینترنت اشیا فاصله داشته باشن یا اگه در شبکه اختلال به وجود اومده باشه. این مسئله ممکنه برای اون دسته از اپلیکیشن‌های IoT که زمان خیلی براشون مهمه و به داده‌های آنی نیاز دارن دردسرساز باشه. گرچه، در دنیای واقعی، برای بیشتر اپلیکیشن‌های عمومی این مورد مشکلی به وجود نمیاره.

راهکاری برای کاهش خطر: مراکز داده‌ای انتخاب کنین که فاصله‌شون به شما کمتره. همچنین با استفاده از رایانش لبه حجم داده‌های ارسال رو کاهش بدین تا پهنای باند کمتری استفاده کنین.


سایر چالش‌ها

چالش‌های دیگه‌ای که ممکنه تو این مسیر باهاشون مواجه بشین به این اندازه مهم و شناخته شده نیستن. البته بعضی‌هاشون خیلی واضح هستن و به راحتی قابل شناسایی هستن. برای مثال، اگه به مقیاس‌پذیری یا تنظیم پشتیبان‌ها، پایش و مدیریت تمامی داده‌ها نیازه، لازمه که مقیاس‌پذیری خودکار (autoscaling) سرویس رو فعال کرده و به درستی راه‌اندازی کنین. ارائه‌دهندگان خدمات ابری می‌تونن به تمامی این نگرانی‌ها رسیدگی کنن. اما در هر صورت، معمولاً این وظیفه کاربره که راهکار ارائه شده رو تنظیم و پیکربندی کنه تا متناسب با نیازهای اپلیکیشنش باشه.

معرفی بهترین نرم افزارهای بکاپ گیری از سرور

مهم‌ترین چیزی که باید بهش توجه کنین اینه که هرچند فضاهای ابری ویژگی‌های امنیتی، عملکرد و مقیاس‌پذیری زیادی ارائه می‌دن اما لازمه که اول خیلی از این ویژگی‌ها رو به درستی پیکربندی و تنظیم کرد تا به نتیجه دلخواه برسیم. علاوه بر این، فراموش نکنین که دستگاه‌های فیزیکی هم باید امنیت رو اجرا کنن و به طور منظم تعمیر بشن.


جمع‌بندی

ترکیب اینترنت اشیا و رایانش ابری یک زیست‌بوم بی‌نظیر به وجود میاره که در اون برای جمع‌آوری آنی داده‌ها توان محاسباتی زیادی استفاده می‌شه و همین مورد می‌تونه کارکرد و نوآوری کسب‌وکارها رو تغییر بده.

سازمان‌ها با ادغام شبکه گسترده‌ای از دستگاه‌های اینترنت اشیا با قابلیت‌های بی‌شمار فضای ابری از مزایای زیادی بهره‌مند می‌شن. در این حالت، سازمان‌ها تصمیم‌گیری‌هاشون خلاقانه‌تر و بیشتر مبتنی بر داده خواهد بود و یک رویکرد پیشگیرانه‌ای مثل تجزیه و تحلیل پیش‌بینی کننده، واکنش‌های خودکار و استراتژی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در قبال چالش‌های کسب‌وکار اتخاذ می‌کنن.

منبع

این مقاله چطور بود ؟
+1
0
+1
0
+1
1
مشاهده بیشتر

محمد حسنی

حدود 3 سالی هست که در تیم سخت افزار سازان نام آور با اشتیاق به تولید محتوا مشغول هستم. علاقه شدیدی نسبت به طراحی، تحولات دنیای فناوری هوش مصنوعی و اینترنت اشیا دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا