اینترنت اشیاء (IOT)بایگانی مطالب

بهترین ابزارهای اینترنت اشیا متن‌باز در سال 2022

اینترنت اشیا (IoT) همیشه در دنیای دیجیتال و میان متخصصان فنی محبوب بوده است. مفهوم دستگاه‌های هوشمند متصل به یکدیگر و الکترونیک مشتریان که عملکردی خودکار دارند، از اواخر قرن بیستم رشد فزاینده‌ای داشته است.

اینترنت اشیا

فناوری IoT حاصلِ تلاش دانشمندان برای ساخت میان‌افزاری پیشرفته جهت برقراری هماهنگی، میان دستورات کاربران دستگاه‌ها است. انجام میلیاردها پروژه جهانیIoT در صنایعی مانند تولید، پزشکی، کشاورزی، کسب‌وکار و شیوه زندگی، حاکی از گسترش روز‌افزون این فناوری است.

مزایا استفاده از اینترنت اشیا

سازمان‌های فراوانی از راه‌کارهای متن‌باز برای ساخت سرویس اینترنت اشیاء خود استفاده می‌کنند. اگرچه بسیاری اصطلاح راه‌کارهای متن‌باز را به اشتباه به جای نرم‌افزارهای رایگان به کار می‌برند، اما این دو مفاهیمی متفاوت هستند. نرم‌افزارهای متن‌باز (OSS) ممکن است رایگان باشند و یا برعکس، بسیار گران قیمت باشند. تفاوت این مسأله در برنامه توسعه نرم‌افزار است. برنامه توسعه نرم‌افزار به مهندسان این امکان را می‌دهد تا به آسانی با برنامه سیستم همراه شوند و آن را توسعه دهند.

برخی از سازمان‌ها سرویس های اینترنت اشیاء منحصربه‌فرد خود را دارند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند از پلت‌فرم‌های متن‌باز استفاده کنند. بسیاری از کسب‌وکارها درباره برنامه‌های متن‌باز موجود در بازار تحقیق کرده و در عین حال، به دنبال ساخت چارچوبی هستند که از IoT برای تحلیل و تعامل‌پذیری آن در سیستم خود استفاده کنند.


6 تا از بهترین ابزار های توسعه اینترنت اشیا

معرفی بهترین ابزار های توسعه اینترنت اشیا

سازمان‌ها باید بدانند استفاده از کدام پلتفرم IoT متن‌باز بهترین عملکرد را برای آنها به ارمغان خواهد آورد. در ادامه 6 مورد از ابزار های توسعه اینترنت اشیا متن‌باز را به طور خلاصه معرفی می‌کنیم.

OpenRemote

معرفی ابزار توسعه اینترنت اشیا OpenRemote

OpenRemote یک پلتفرم میان‌افزاری است که پروتکل‌های بسیاری را با هم ترکیب کرده و بر اتوماسیون خانگی، کنترل دارایی، صنعتی‌سازی شهر‌های هوشمند، خانه‌ هوشمند و بهداشت و درمان متمرکز است. این پلتفرم منابع داده‌ها را  فارغ از  استفاده آنها از پروتکل‌های عمومی یا تخصصی IoT ترجمه می‌کند. برنامه‌های طراحی شده با OpenRemote بر روی اندروید، iOS  و مرورگرهای وب قابل اجرا هستند. علاوه بر این، تیم‌‌های توسعه می‌توانند OpenRemote را بدون قفل فروشنده مدیریت یا پیکربندی کنند.

OpenRemote

برای نمونه، OpenRemote در یک سیستم مدیریت جمعیت مورد استفاده قرار گرفته‌ است. این سیستم داده‌های بدست آمده از حسگرهای مختلف را برای نظارت و کنترل بر میزان صدا با هم ترکیب می‌کند، تا سیستم پارکینگ، نظارت تصویری و روشنایی خیابان‌ها را پیش‌بینی کند. (آیا سیستم پارکینگ رو پیش‌بینی می‌کنیم؟). داشبورد برنامه همراه با نرم‌افزار مصورسازی داده‌ها، اطلاعات را از دستگاه ها، حسگر‌ها و زیرسیستم‌ هایی که از طریق یک مرکز محلی کنترل می‌شوند کنار هم قرار می‌دهند و از ترکیب آنها برای مشاهده آمار مدیریت جمعیت استفاده می‌کنند.


Device Hive

ابزار توسعه اینترنت اشیا Device Hive

پلتفرم توسعه برنامه مبتنی بر اینترنت اشیاء Device Hive، چارچوب تعامل ماشین با ماشین است که از قابلیت‌های اینترنت اشیاء داده‌های دستگاه و کنترل آنها استفاده می‌کند. این پلتفرم یک واسط برنامه‌نویسی کاربردی مبتنی بر فضای ابری در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا بدون نیاز انجام هرگونه پیکربندی اضافی، کنترل از راه دور شبکه را در دست گیرند.

Device Hive

Device Hive پشتیبانی آنلاین دارد، از جمله پروتکل‌های مدیریت، کتاب‌ها و گیت‌هایی که به سازمان‌ها کمک می‌کنند راهکارهای سفارشی خود را ایجاد کنند.


The Thing System

ابزار توسعه اینترنت اشیا The Thing System

The Thing System متشکل از گروهی از عناصر نرم‌افزاری و پروتکل‌های شبکه‌ای است که دستگاه‌های هوشمند خانگی را به یکدیگر متصل می‌کنند تا کاربران به طور متمرکز بر دستگاه‌هایی مانند روشنایی هوشمند، ترموستات‌های نشت، تهویه مطبوع، تلویزیون‌های اپل و سایر دستگاه‌های مجهز به IoT کنترل داشته باشند.کنترل دستگاه های هوشمند خانگی با تلفن همراه توسط ماژول ESP32


Distributed Services Architecture

Distributed Services Architecture

DSA (معماری توزیع خدمات) اطلاعات بدست‌ آمده از دستگاه‌ها، خدمات و برنامه‌ها را دریافت کرده و آن‌ها را برای ترجمه پروتکل و جمع آوری دیتا به یک مدل و کتابخانه بلادرنگ متصل می نماید. سیستم DSA توانایی همکاری با ماشین ها را دارد و یک شبکه برای انتنشار عملکرد بین عملگرهای محساباتی توزیع شده (discrete computing operations) را تنظیم مینماید.


Node-RED

معرفی بهترین ابزار توسعه اینترنت اشیا Node-RED

Node-RED یک پلتفرم توسعه سطح پایین برای پیوند رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی، دستگاه‌ها و خدمات آنلاین است. به عبارت دیگر، Node-RED یک ویرایشگر توسعه مبتنی بر جریان است که با استفاده از کمک‌های ساده و خودکار ویرایشی که در مرورگر وب در دسترس هستند، جریان‌های بصری مختلف ایجاد می‌کند.

Node-RED

برنامه‌نویسان می‌توانند از دستورات جاوا اسکریپت در این پلتفرم استفاده کرده و جریان‌های تولید شده را به صورت فایل‌های استاندارد JSON دخیره کنند. به این ترتیب، استفاده مجدد از آنها ساده‌تر می‌شود.

راه اندازی ابزار توسعه اینترنت اشیا در رزبری پای


KAA

ابزار توسعه اینترنت اشیا Kaa

CyberVision از پلتفرم متن‌باز Kaa پشتیبانی می‌کند. Kaa پیاده‌سازی سرتاسری تعمیرات و نگهداری دستگاه‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. توسعه‌دهندگان نرم‌افزار سیستم می‌توانند از میان‌افزار چندمنظوره برای ایجاد راهکارهای مبتنی برIoT، یا به عبارتی ایجاد ارتباط میان برنامه‌ها و محصولات استفاده کنند. کاربران می‌توانند با نصب این پلتفرمِ متن‌باز، از مزایای آن بهره‌مند شوند و به راحتی آن را شخصی‌سازی کنند.

محیط برنامه توسعه اینترنت اشیا Kaa

این کیت متن‌باز به صورت (device-agnostic) تعریف می‌شود، لذا می‌تواند برای تمام دستگاه‌ها، حسگرها و دروازه‌‌ها نقش رابط را ایفا کند. علاوه‌بر این، این کیت می‌تواند بین ‌دستگا‌ها تعامل‌پذیری ایجاد کند، رفتار کاربر را تجزیه و تحلیل کند و سفت‌افزارها را به روز رسانی کند.


جمع بندی

همانطور که می بینید، اینترنت اشیا به عنوان یکی از امیدوارکننده ترین فناوری های دیجیتال در نظر گرفته می شود که قطعاً در آینده نزدیک گسترده تر و مفیدتر خواهد شد. حتی در وضعیت فعلی، قابلیت‌ها و مزایای استفاده از اینترنت اشیا چشمگیر است و سهولت استفاده از آنها وسوسه‌انگیز است. با این حال، درک این نکته مهم است که ادغام اینترنت اشیاء در یک شرکت به تلاش و مهارت زیادی نیاز دارد تا بتوان آن مزایا را بدون رنج بردن از معایب آن به دست آورد.

در این مقاله بصورت خیلی مختصر به معرفی 6 تا از بهترین ابزار های توسعه اینترنت اشیا پرداختیم. تیم سخت افزار سازان نام آور پروژه های جذابی با ابزار توسعه اینترنت اشیا Node-RED همراه با آموزش های کامل برای شما آماده کرده است که می توانید با استفاده از برچسب ها و قابلیت جستجو، پروژه مورد علاقه خودتون رو پیدا کنید. همچنین در صورت بروز هرگونه سوال و یا چالش، ما در بخش نظرات درکنار شما هستیم.

 

این مقاله چطور بود ؟
+1
17
+1
8
+1
0
مشاهده بیشتر

محمد حسنی

علاقمند به حوزه IoT و الکترونیک. در حال حاضر به مدت یکسال است که در تیم سخت افزار سازان نام آور به تولید محتوا مشغول هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا