آموزش‌های کاربردیبایگانی مطالبپروژه‌های Raspberry Pi

سنسور PIR و اتصال آن به Raspberry Pi

در این مقاله به معرفی سنسور PIR میپردازیم سپس نحوه سیم کشی این سنسور به بورد Raspberry Pi را به شما نشان خواهیم داد. همراه ما باشید.

انسان‌ها و دیگر موجودات زنده اشعه‌هایی از بدن خود ساطع می‌کنند که البته جای نگرانی نیست، زیرا اشعه‌ای که بدن ما ساطع می‌کند، اشعه مادون قرمز (IR) است و مقدار آن به حدی کم است که خطری برای هیچ‌کس ندارد. در واقع، تمامی اشیایی که دمای آن‌ها بالای صفر است، اشعه مادون قرمز ساطع می‌کنند.

سنسور PIR اشعه مادون قرمزی که از بدن موجوادات زنده و اجسام ساطع می‌شود را تشخیص می‌دهد. وقتی که سطح اشعه مادون قرمز بیش از اندازه تغییر کند PIR آن را تشخیص می‌دهد و پالس ارسال می‌کند. به عبارت دیگر، زمانی‌که یک فرد (یا حیوان) از مقابل RIP بگذرد، سنسور تشخیص می‌دهد.

سنسور PIR


کابل‌کشی سنسور PIR

پالسی که سنسور PIR در هنگام تشخیص حرکت ارسال می‌کند باید تقویت شود و به همین دلیل باید به آن برق‌رسانی (جریان) شود. 3 پین بر روی سنسور PIR وجود دارد، این پین‌ها باید با نام‌های Vcc، Gnd و Out برچسب‌گذاری شده باشند. گاهی اوقات این برچسب‌ها زیر لنزهای فرنل (کلاهک سفیدرنگ) پنهان می‌‌شوند، به همین دلیل برای دیدن برچسب‌ها باید لنز را بردارید.

  1. همان‌گونه که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، پین Vcc را باید به یکی از پین‌های 5V تعبیه شده بر روی بوردِ RPi(رزبری پای) وصل کنید.(برای آشنایی با پین های رزبری پای کلیک کنید)

  2. پین Gnd که بر روی سنسور PIR تعبیه شده را می‌توانید به هر کدام از پین‌های زمینِ RPi(رزبری پای) که دوست دارید، وصل کنید.

  3. پین Out را هم می‌توانید به هر کدام از پین‌های GPIO که می‌خواهید وصل کنید.

تنظیم سنسور PIR

بیشتر سنسورهای PIR دو پتانسیومتر دارند. این پتانسیومترها حساسیت (Sensitivity) سنسورها و هم‌چنین مدت زمانی که PIR به هنگام تشخیص حرکت، سیگنال ارسال می‌کند را کنترل می‌کنند.

در تصویر فوق، پتانسیومتر سمت راست، حساسیت سنسور و پتانسیومتر سمت چپ مدت تایم اوت (timeout) را کنترل می‌کنند. در این تصویر هر دو پتانسیومتر در خلاف جهت عقربه‌های ساعت قرار دارند، به این معنا که حساسیت و  تایم اوت در پایین‌ترین سطح خود قرار دارند.

زمانی‌که پتانسیومتر تایم اوت کاملاً در جهت خلاف عقربه‌های ساعت بچرخد، PIR به محض تشخیص حرکت به مدت 5/2  ثانیه سیگنال ارسال می‌کند. اگر پتانسیومتر کاملاً در جهت عقربه‌های ساعت بچرخد، سیگنال خروجی 250 ثانیه طول می‌کشد. هنگام تنظیم پتانسیومتر حساسیت، بهتر است تایم اوت را تا حد امکان کم تعیین کنید.


تشخیص حرکت

با اجرای کد زیر و با استفاده از PIR می‌توانید حرکت را تشخیص دهید:

from gpiozero import MotionSensor
pir = MotionSensor(4)

while True:
         pir.wait_for_motion()
         print("You moved")
         pir.wait_for_no_motion()
این مقاله چطور بود ؟
+1
0
+1
22
+1
2
مشاهده بیشتر

محمد حسنی

حدود 3 سالی هست که در تیم سخت افزار سازان نام آور با اشتیاق به تولید محتوا مشغول هستم. علاقه شدیدی نسبت به طراحی، تحولات دنیای فناوری هوش مصنوعی و اینترنت اشیا دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا