آموزش‌های کاربردیاینترنت اشیاء (IOT)بایگانی مطالبپروژه‌های ESP32خانه هوشمند

بهینه سازی مصرف انرژی با لامپ های هوشمند

معرفی لامپ های هوشمند 

قطعا تا بحال با لامپ های هوشمند در راه پله ها و شرکت های مختلف مواجه شده اید که با تشخیص حرکت روشن می شوند و پس از مدتی مشخص خاموش می شوند. تکنولوژی به کار رفته در این لامپ ها بسیار ساده است. از سنسور Passive Infra-Red یا به اختصار PIR که در مقاله های گذشته بصورت کامل به معرفی آن ها پرداخته ایم، در این لامپ ها استفاده می شود که به راحتی تغییر دما و حرکت را شناسایی کرده و نسبت به ان واکنش می دهند.

لامپ هوشمند

استفاده از این لامپ ها سبب صرفه جویی در مصرف برق می شود. تکنولوژی این لامپ های هوشمند به گونه ای است که تنها در مواقع ضروری روشن می شوند و پس از عبور افراد و خروج از زاویه دید سنسور، خود به خود خاموش می شوند.


معرفی سنسور PIR

در این مقاله قصد داریم با استفاده از میکروکنترلر ESP32 و سنسور PIR، مدار لامپ هوشمندی را طراحی کنیم که با شناسایی حرکت بلافاصله روشن و پس از طی زمان از پیش تعریف شده بصورت خودکار خاموش شود.

همراه من باشید تا این پروژه جذاب رو باهم شروع کنیم

با عضویت رایگان در سایت می‌تونید ادامه مطلب رو مشاهده کنید.

این مقاله چطور بود ؟
+1
16
+1
18
+1
7
مشاهده بیشتر

محمد حسنی

حدود 3 سالی هست که در تیم سخت افزار سازان نام آور با اشتیاق به تولید محتوا مشغول هستم. علاقه شدیدی نسبت به طراحی، تحولات دنیای فناوری هوش مصنوعی و اینترنت اشیا دارم.

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

 1. عرض ادب..
  ایا با حضور مداوم شخص در اتاق و تحریک مداوم سنسور در فواصل تعیین شده، لامپ خاموش شده و دوباره روشن میشود؟ و یا بصورت پیوسته روشن می ماند؟
  که البته خود سنسورهای pirبدون نیاز به میکرو کنترلر همین کار رو دارن انجام میدن.. هوشمندی مدار ما باید به تشخیص انسان در محیط و روشن نگه داشتن لامپ باشه .وگرنه تایمر و تاخیر رو میشه با یه مدار ساده هم درستش کرد..

  درود بر شما

  1. ممنون از همراهی شما،
   جهت موردی که شما اشاره کردید همانطور که در متن مقاله آمده از تایمر استفاده شده که timeSeconds در کد هست و مقدار آن بسته به محیط و نیاز کاربر قابل تغییر هست و فاصله زمانی فعال شدن سیستم رو نشون میده. زمانی که اولین تشخیص حرکت داده بشه تا سپری شدن زمان timeSeconds لامپ روشن می ماند و تشخیص حرکت بعدی پس از سپری شدن timeSeconds ثانیه می باشد که مانع روشن و خاموش شدن مکرر در زمان تغییر حرکت و جابجایی های زیاد می شود. این مقاله لامپ معمولی رو با سنسور pir ترکیب میکنه و لامپ pir ساخته میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا