اخبار تکنولوژیبایگانی مطالب

مقایسه مزایا و معایب سوییچ های شبکه محلی و شبکه ذخیره سازی

این روزها خیلی از سازمان‌ها شروع به ساخت فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه کردن تا بتونن به عملکرد مطلوب در فضای ذخیره‌سازی داده دست پیدا کنن. شبکه‌ محلی (LAN) و شبکه ذخیره سازی (SAN) دو نمونه شناخته‌شده از فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه هستن.

شبکه محلی مجموعه‌ای از کامپیوترها و دستگاه‌های جانبی است که ارتباط بی سیم یا ارتباط مشترک با یک موقعیت جغرافیایی متفاوت داره. از طرفی شبکه ذخیره سازی سرعت بالایی داره و در شبکه‌های اختصاصی کاربرد داره.

شبکه ذخیره سازی تعداد زیادی دستگاه‌ ذخیره‌سازی مشترک برای سرویس دهنده ها فراهم می‌کنه تا بتونن از طریق اونا با هم ارتباط برقرار کنن. علاوه بر شبکه محلی و شبکه ذخیره سازی دو سخت‌افزار دیگه هم وجود داره که در شبکه کامپیوتری ازشون استفاده می‌کنیم: سوییچ شبکه محلی و سوییچ شبکه ذخیره سازی.

مقایسه عملکرد سوییچ LAN و سوییچ SAN

سوییچ شبکه‌ محلی و سوییچ شبکه ذخیره سازی هر دو مسیری برای ارتباط داده‌ای هستن، اما تفاوت های چشمگیری با هم دارن که در ادامه به تفاوت این دو سخت افزار می‌پردازیم.


معرفی سوییچ شبکه محلی

معرفی سوییچ شبکه محلی

در سوییچ شبکه محلی بسته‌های داده در سراسر شبکه محلی از یک گره به گره دیگه منتقل می‌شن. سوییچ شبکه محلی مشکلات مربوط به پهنای باند شبکه‌های کامپیوتری رو حل می‌کنه و سرعت برقراری ارتباط در شبکه رو افزایش می‌ده. سوییچینگ شبکه محلی از رابط‌های نوری (یک تا هزاران درگاه) استفاده می‌کنه. اترنت از مس استفاده می‌کنه و در شبکه‌های محلی ازش استفاده می‌شه. اغلب، چهار نوع سوییچینگ شبکه محلی وجود داره:

LAN switching concepts | لایه های سوییچینگ LAN

 • سوچینگ چند لایه (MLS)

 • سوییچینگ لایه 4

 • سوییچینگ لایه 3

 • سوییچینگ لایه 2

در حال حاضر، سوییچ شبکه محلی با سرعت‌های مختلفی از جمله 1 گیگابایت اترنت، 10 گیگابایت اترنت، 40 گیگابایت اترنت و 100 گیگابایت اترنت برای انتقال داده ارائه می‌شه. شبکه‌ کامپیوتری که از شبکه محلی استفاده می‌کنه اغلب از سوییچ 10 گیگابایتی استفاده می‌کنه.

سوییچ‌های شبکه محلی نوعی سوییچ‌ هستند که به صورت همزمان چند تا انتقال انجام می‌دن، آدرس مقصد هر یک از بسته ها رو می‌خونن و مستقیماً اون رو به درگاهی انتقال می‌دن که متعلق به دستگاه مقصد است. شبکه محلی به عنوان یک سوییچ در سطح سازمانی یا یک سوییچ پیشرفته شناخته می‌شه چون امنیت رو تا حد زیادی افزایش می‌ده. در ضمن، این سوییچ رو می‌شه به عنوان یک توالی خودکار مجهز به ابزارهای مدیریتی و رفع اشکال استفاده کرد.


معرفی سوییچ شبکه ذخیره سازی

شبکه ذخیره سازی

سوییچینگ شبکه ذخیره سازی یک شبکه عملی-فنی از دستگاه‌های ذخیره‌سازی و سوییچ‌هایی‌ست که به دستگاه های ارتباطی دیگه وصل شدن. سرعت این شبکه بالاست. سوییچ شبکه ذخیره سازی فضای ذخیره‌سازی و منبع رو از هم جدا می‌کنه. سوییچ شبکه ذخیره سازی این امکان رو برای شبکه‌های مختلف فراهم می‌کنه تا داده‌ها رو بین دستگاه‌های ذخیره‌سازی یا سرویس دهنده های مختلف جابه‌جا کنن، از داده‌ها پشتیبان بگیرن و اونا رو به سرعت و به نحوی کارآمد بازیابی کنن. اساساً، سوییچ شبکه ذخیره سازی شبکه‌‍ای منحصر به فرد است که از یک سوییچ فضای ذخیره‌سازی و دستگاه تشکیل شده که در یک دستگاه کامپیوتری جمع شدن. سوییچ شبکه ذخیره سازی اغلب سوییچ FC است که با پروتکل کانال فیبر (Fibre Channel) اجرا و پیاده‌سازی میشه.

سوییچ شبکه ذخیره سازی بخش مهمی از شبکه ذخیره سازی هست که به پروتکل کانال فیبر و پروتکل اترنت مجهزه. این نوع سوییچ برای شبکه‌هایی با عملکرد بالا طراحی شده که با تاخیر بسیار ناچیز، ارتباط داده‌هایشون رو حفظ می‌کنن. این سوییچ سرآیند بسته داده رو بررسی می‌کنه، مبدا و مقصد دستگاه‌ها رو مشخص می‌کنه و فریم رو به دستگاه ذخیره‌سازی موردنظر ارسال می‌کنه. با اتصال این سوییچ می‌شه یک شبکه ذخیره سازی بزرگ ساخت که درگاه های ذخیره‌سازی و سرویس دهنده ها رو به هم متصل می‌کنه.


تفاوت های سوییج شبکه‌ ذخیره سازی و شبکه محلی

تفاوت های شبکه‌ محلی و شبکه ذخیره سازی

اصلی‌ترین تفاوت میان این دو تا سوییچ مربوط به اترنتِ مجهز به آی‌پی است که رابط استانداردیِ تا سوییچ شبکه محلی روی اون اجرا بشه، که هم کم هزینه تره و علاوه بر این عملکرد خوبی هم ارائه می‌ده. در مقابل، شبکه ذخیره سازی یک شبکه ذخیره‌سازی مبتنی بر کانال فیبر است. این سوییچ گرونه اما عملکرد بسیار عالی در شبکه‌های کامپیوتری مبتنی بر شبکه ذخیره سازی داره.

مقایسه کلی سوییچ شبکه‌ ذخیره سازی با سوییچ شبکه محلی

 • داده‌ها در شبکه ذخیره سازی نسبت به شبکه محلی امنیت بیشتری دارن.

 • سرعت ارتباط در شبکه ذخیره سازی بهتر از شبکه محلی است.

 • سوییچ شبکه محلی نسبت به سوییچ شبکه ذخیره سازی مقدار داده بیشتری رو از دست می‌ده. سوییچ شبکه ذخیره سازی تاخیر کمی در فرایند انتقال داره.

 • شبکه ذخیره سازی می‌تونه مقدار زیادی تراکنش رو از طریق شبکه کانال فیبر با عملکرد بالا مدیریت کنه. سوییچ شبکه محلی می‌تونه مشکلات مربوط به پهنای باند رو برطرف کنه و عملکرد شبکه محلی ها رو با استفاده صحیح ارتقاء بده.

 • سوییچ شبکه محلی یک شبکه ذخیره‌سازی مبتنی بر ذخیره سازی شبکه ای است که از پروتکل اشتراک‌گذاری فایلاستفاده می‌کنه. در شبکه ذخیره سازی از کانال فیبر و فناوری iSCSI استفاده می‌شه که این فناوری برای ذخیره‌سازی داده در سوییچ شبکه ذخیره سازی کاربرد داره.

 • بزرگ‌ترین مزیت سوییچ‌های شبکه ذخیره سازی بر سوییچ‌های شبکه محلی اینه که این سوییچ قابلیت ذخیره‌سازی فوق‌العاده‌ای داره. شبکه محلی می‌تونه به چاپگر، آرایه‌های ذخیره‌سازی، رایانه های شخصی، سرویس دهنده های فایل و سایر دستگاه‌های مبتنی بر شبکه وصل بشه و برای همین می‌تونه ترافیک رو بین مجموعه‌ای از نقاط انتهایی تقسیم کنه.

 • سوییچ لایه 2 شبکه محلی تاخیر کم و سرعت بالایی در انتقال داده داره. کیفیت سرویس این سوییچ در صدا روی پروتکل اینترنت و گزارش پهنای باند خوب عمل می‌کنه. سوییچ لایه 3 شبکه محلی به عنوان مسیریاب عملکرد مشابهی به لایه 2 داره. سوییچ لایه 4 شبکه محلی یک نسخه ارتقایافته از لایه 3 هست که قابلیت‌های دیگه‌ای مثل Telnet و FTP داره. سوییچ شبکه محلی از پروتکل‌های مختلف مثل TCP.IP، TCP/UDP، IPX و Apple Talk پشتیبانی می‌کنه. به همین دلیل، استقرار سوییچ شبکه محلی آسون و کم هزینه است.

جمع‌بندی

شبکه‌ محلی و شبکه ذخیره سازی

سوییچ شبکه‌ ذخیره سازی نسبت به سوییچ شبکه محلی قابلیت ذخیره‌سازی بیشتری داره. این سوییچ رو می‌شه به عنوان یک سوییچ اترنت هم استفاده کرد. سوییچ شبکه ذخیره سازی می‌تونه در پروتکل اینترنت برای ترافیک ذخیره‌سازی سودمند باشه چون قابلیت پیش‌بینی عملکرد رو داره. سوییچ شبکه ذخیره سازی عمدتاً در ترافیک ذخیره‌سازی کاربرد داره، خواه مبتنی بر اترنت، خواه مبتنی بر کانال فیبر. برای پروتکل اشتراک‌گذاری فایل، سوییچ شبکه محلی بهترین گزینه است. اما برای فضای ذخیره‌سازی مبتنی بر کانال، سوییچ شبکه ذخیره سازی گزینه بهتریه.

این مقاله چطور بود ؟
+1
0
+1
1
+1
0
مشاهده بیشتر

محمد حسنی

علاقمند به حوزه IoT و الکترونیک. در حال حاضر به مدت یکسال است که در تیم سخت افزار سازان نام آور به تولید محتوا مشغول هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا