آموزش‌های کاربردیبایگانی مطالبپروژه‌های ESP32خانه هوشمند

کنترل لوازم روشنایی از هر نقطه مکانی

سلام به دوستان عزیز و همراهان همیشگی …
قطعا همه ما با این مسئله مواجه شدیم که بدون خاموش کردن چراغ برق و لامپ میریم میخوابیم یا از خونه خارج میشیم و… . در این مواقع اغلب حوصله اینو نداریم که به خونه برگردیم یا از محل خواب عزیزمون دل بکنیم و چراغ رو خاموش کنیم.


راه حل: ساخت کنترل برای روشن و خاموش کردن چراغ ها!

شاید سال ها قبل که هنوز علم و تکنولوژی به این مرحله از پیشرفت نرسیده بود همه ما به این راه حل فکر کرده بودیم که ای کاش چراغ برق هم کنترل داشت. شاید اون موقع فکر دور از ذهنی بود چرا که تا سال ها قبل فقط تلویزیون کنترل داشت. اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و توسعه بوردهای جذاب الکترونیکی و پروتکل های ارتباطی شما میتونین هر وسیله هوشمندی رو از هر جایی که بخواین کنترل کنین.

طبیعتا ابتدایی ترین و کاربردی ترین وسیله برای کنترل همین چراغ های برقی هستند که مداوم با اونا در ارتباطیم. پس بریم ببینیم چجوری میشه یک ال دی ای و در مبنای بزرگتر لامپ رو از هر جایی کنترل یا به زبان ساده تر خاموش و روشن کنیم.


هر LED را از طریق Node-Red کنترل کنید

در مقاله قبلی در مورد ارتباط دو دیوایس از دو شبکه متفاوت صحبت کردیم و توضیحات کاملی همراه با سورس کد برای شما عزیزان آورده شد. حالا میخوایم همون مقاله و کد رو ارتقا بدیم و یک LED به اون اضافه کنیم و همچنان از طریق Node-Red با دو طراحی متفاوت اونو کنترل کنیم. حتی میتونیم روی گوشیمون یک وب سرور  بسازیم و از طریق گوشی LED رو کنترل کنیم که این ایده رو به آموزش های آینده موکول می کنیم اما بهتره برگردیم سر پروژه فعلی خودمون.

معرفی و آموزش راه اندازی Node-RED


در این بخش از مقاله ما فقط میخوایم به کد مقاله قبلی یک LED اضافه کنیم و از طریق پروتکل MQTT ماژول ESP32 رو به Node-Red متصل کنیم.

پیشنهاد

برای شناخت بهتر پروتکل MQTT از مقاله زیر کمک بگیرید.آشنایی با روش کاکرد پروتکل MQTT


با عضویت رایگان در سایت می‌تونید ادامه مطلب رو مشاهده کنید.
این مقاله چطور بود ؟
+1
10
+1
17
+1
5
مشاهده بیشتر

پریسا اکبری

کارشناس برق- قدرت و کارشناس ارشد کنترل. علاقه مند به سیستم های هوشمند و اینترنت اشیا. به مدت بیش از 1 سال است که در تیم سخت افزار سازان نام آور مشغول به فعالیت هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا