آموزش های کاربردیاینترنت اشیاء (IOT)بایگانی مطالب

راه اندازی بلوتوث کلاسیک در Raspberry Pi و اتصال آن به ماژول ESP32

در مقالات گذشته به طور مفصل در رابطه با راه اندازی بلوتوث کم مصرف و بلوتوث کلاسیک در ماژول ESP32 بحث کردیم. در این مقاله قصد اتصال Raspberry Pi به ESP32 توسط بلوتوث کلاسیک را آموزش دهیم.

راه اندازی بلوتوث Raspberry Pi

کامپیوتر تک برد Raspberry Pi از زمان انتشار Raspberry Pi3 در سال 2016 دارای اتصال بلوتوث داخلی بوده است که به شما امکان می دهد لوازم جانبی بی سیم مانند صفحه کلید، کنترل کننده بازی، هدست و موارد دیگر را به دستگاه خود متصل کنید. اگر Raspberry Pi شما دارای بلوتوث داخلی نیست، می توانید از آداپتور USB برای افزودن پشتیبانی استفاده کنید. بسته به آداپتور مورد استفاده، ممکن است لازم باشد بسته های نرم افزاری دیگری را برای این کار نصب کنید. رزبری پای مورد استفاده در این پروژه مدل 3B+ می باشد.

ساخت دوربین تشخیص حرکت و عکس برداری با رزبری پای

برای نصب این ابزار ابتدا به ترمینال لینوکس بروید و مراحل زیر را طی کنید:

sudo apt update && sudo apt upgrade
sudo apt install bluetooth pi-bluetooth bluez blueman

حال ابزارهای لازم جهت مدیریت بلوتوث را نصب کردید.


راه اندازی بلوتوث Raspberry Pi از طریق محیط گرافیک

BlueZ یک پروژه متن باز و پروتکل بلوتوث رسمی Linux است. این پروتکل از تمام پروتکل های اصلی بلوتوث پشتیبانی می کند و اکنون جزئی از هسته رسمی لینوکس است. Blueman رابط دسک تاپ را برای مدیریت و کنترل دستگاه های بلوتوث فراهم می کند. در رابط گرافیکی بعد از نصب، آیکون بلوتوث در دسکتاپ مشاهده خواهد شد. ابتدا روی گزینه Turn Bluetooth On جهت روشن شدن بلوتوث کلیک کنید.

فعالسازی بلوتوث Raspberry Pi

پس از فعال شدن بلوتوث، روی گزینه Make Discoverable کلیک کنید. این گزینه به سایر دستگاه های دارای قابلیت بلوتوث اجازه می دهد تا رزبری پای شما را پیدا کنند و به آن ها امکان اتصال می دهد. با فعال بودن بلوتوث، روی گزینه Setup New Device کلیک کنید.با این کار شما می تونید به دیگر دستگاه های بلوتوثی متصل شوید. برای شروع Next را فشار دهید.

فعالسازی بلوتوث Raspberry Pi

در مرحله بعد لیستی از دستگاه های بلوتوث قابل مشاهده محلی ظاهر می شود. روی نماد جستجو در پایین سمت چپ کلیک کنید تا دستگاه های اضافی را اسکن کنید. هنگامی که دستگاه بلوتوث شما ظاهر شد، آن را انتخاب کنید، سپس روی Next کلیک کنید.

فعالسازی بلوتوث Raspberry Pi

برای شروع جفت شدن دستگاه بلوتوث خود، گزینه Pair Device را انتخاب کنید، سپس برای ادامه روی Next کلیک کنید. در صورت لزوم، روی تأیید کلیک کنید تا مجوز جفت شدن دستگاه را بگیرید. ممکن است لازم باشد مراحل مشابه را در دستگاه بلوتوث خود دنبال کنید. لیستی از روش های اتصال موجود در مرحله بعدی ظاهر می شود. گزینه مناسب را انتخاب، سپس روی Next کلیک کنید.

فعالسازی بلوتوث Raspberry Pi

امکانات ابزار مدیریت بلوتوث

هنگامی که روند جفت شدن با موفقیت به پایان رسید، می توانید دستگاه (و خدمات موجود) را با کلیک روی نماد منوی بلوتوث و انتخاب گزینه Devices مشاهده کنید. در این لیست دستگاه های بلوتوث محلی و دستگاه هایی که با آنها جفت شده اید، مشاهده می کنید. با کلیک راست روی دستگاه و کلیک روی Pair یا Setup، می توانید به هر یک از این دستگاه ها به صورت دستی متصل شوید تا مراحل راه اندازی آغاز شود. شما می توانید هر دستگاه بلوتوث را با کلیک کردن روی Unpair یا لغو اعتماد برای حذف آن از لیست دستگاه های مورد اعتماد خود لغو کنید. این روش اتصال به بلوتوث جهت ارسال فایل های صوتی و تصویری به گوشی و یا کامپیوتر مناسب است.

با عضویت رایگان در سایت می‌تونید ادامه مطلب رو مشاهده کنید.
این مقاله چطور بود ؟
+1
8
+1
57
+1
4
مشاهده بیشتر

parisa.akbari

کارشناس برق- قدرت و کارشناس ارشد کنترل. علاقه مند به سیستم های هوشمند و اینترنت اشیا. به مدت بیش از 1 سال است که در تیم سخت افزار سازان نام آور مشغول به فعالیت هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا