آموزش های کاربردیاینترنت اشیاء (IOT)بایگانی مطالب

تبادل داده بین دو ماژول ESP32 توسط پروتکل MQTT و مانیتور داده ها در نرم افزار Node-Red

در این مقاله تبادل داده ها بین دو ماژول ESP32 توسط پروتکل MQTT و مانیتور داده ها در نرم افزار Node-Red را بصورت کامل و مرحله به مرحله انجام خواهیم داد. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مقدمه

جهت ارسال و دریافت داده بین ماژول­ های ESP می­ توان از پروتکل ESP-NOW استفاده کرد که به صورت مستقیم اطلاعات را بین دو بورد رد و بدل می کند. اما اگر بخواهیم دو یا چند بورد ESP دارای ارتباط غیرمستقیم باشند، می­ توان از برخی پروتکل­ های دیگر استفاده کرد که MQTT یکی از بهترین پروتکل­ های موجود در دنیای IoT می ­باشد.

در واقع MQTT به عنوان واسط اطلاعات را از فرستنده یا Publisher دریافت می­ کند و متناسب با تاپیک انتخاب شده به هر چند گیرنده یا مشترک (Receiver) که نیاز باشد ارسال می ­کند. بنابراین نیازی به ارتباط مستقیم بین بوردها نمی­ باشد.

ابتدا در اینجا کلیاتی از نحوه عملکرد پروژه را شرح می دهیم. سپس به تشریح مراحل مختلف می­ پردازیم.


توضیح مختصری از مراحل این پروژه

گام اول در راه اندازی این پروژه نصب بروکر mosquitto در سرور (سیستم عامل لینوکس بر روی بورد رزبری پای ) جهت راه اندازی پروتکل MQTT است. در مرحله بعد کد فرستنده را بر روی ESP32 فرستنده و کد گیرنده را بر روی ESP گیرنده آپلود می­ کنیم. سپس شماتیک ارتباطی را در نرم افزار Node-Red طراحی می­ کنیم و در نهایت می­ توان دیتاهای ارسالی از ESP32 فرستنده را در سریال مانیتور ESP32 گیرنده و همچنین نرم افزار Node-Red مشاهده کرد.

با عضویت رایگان در سایت می‌تونید ادامه مطلب رو مشاهده کنید.
این مقاله چطور بود ؟
+1
111
+1
97
+1
7
مشاهده بیشتر

parisa.akbari

کارشناس برق- قدرت و کارشناس ارشد کنترل. علاقه مند به سیستم های هوشمند و اینترنت اشیا. به مدت بیش از 1 سال است که در تیم سخت افزار سازان نام آور مشغول به فعالیت هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا