اخبار تکنولوژیبایگانی مطالب

مقایسه تکنولوژی وایفای و بلوتوث

در این مقاله به مقایسه تکنولوژی وایفای و بلوتوث که هر دو تکنولوژی‌های بی‌سیم هستند می پردازیم ، با ما همراه باشید.

این دو تکنولوژی در موارد قید شده زیر مقایسه خواهیم کرد:

  • حریم‌شخصی

  • سرعت

  • فاصله انتقال


  • مصرف انرژی

مقایسه تکنولوژی وایفای و بلوتوث

مقایسه تکنولوژی وایفای و بلوتوث

حریم شخصی

از این دیدگاه تکنولوژی Wi-Fi برای سواستفاده کنندگان قابل دسترس‌تر خواهد بود و شما تا اینکه به Wi-Fi متصل می‌شوید همه‌ی شبکه می‌توانند شما را رصد کنند.

حریم شخصی

سرعت

بلوتوث کم انرژی با سرعت ۱Mbs برای خواندن دما، شتاب، مختصات gps و … مناسب است. اگرچه که برای فرستادن اطلاعات بصورت بی‌درنگ به سرور مناسب نیست.

تکنولوژی وافای سرعتش ۱.۳Gbps می‌باشد و برای فایل‌های بزرگ‌تر بهتر می‌باشد و سرعت آن ۱۰ برابر بیشتر از بلوتوث کلاسیک است. همچنین سرعت بلوتوث کم انرژی ۲ یا ۳ برابر کمتر از بلوتوث کلاسیک، و ۲۰ یا ۳۰ برابر کمتر از وایفای-مستقیم است.


فاصله انتقال

از طریق بلوتوث esp32 که دارای انتقال دهنده کلاس ۱ می‌باشد، فاصله انتقال ۹۰ متر می‌باشد اما با توجه به فاصله انرژی بیشتری برای مصرف نیاز است و ممکن است بر روی طول عمر باتری اثرگذار باشد.

اگر از ماژول BLE121LR استفاده کنیم، فاصله انتقال تا ۴۵۰ مترهم می‌رسد.

همچنین با استفاده از ماژول بلوتوث کلاسیک WT41، میتوانیم فاصله انتقال را به ۹۰۰ متر برسانیم.


مصرف انرژی

دستگاه‌های بلوتوث مصرف انرژی پایین‌تری از Wi-Fi دارند. سیگنال‌های Wi-Fi میتوانند ۱۰ برابر بیشتر پرواز کنند، پس ۱۰ برابر بیشتر انرژی مصرف می‌کنند. مثلاً برای انتقال ۱۰ پیام در Wi-Fi به ۵۰۰ میکرو وات نیاز داریم حال آنکه در BLE  به ۵۰ میکرو وات نیاز داریم.


این مقاله چطور بود ؟
+1
2
+1
20
+1
1
مشاهده بیشتر

محمد حسنی

علاقمند به حوزه IoT و الکترونیک. در حال حاضر به مدت یکسال است که در تیم سخت افزار سازان نام آور به تولید محتوا مشغول هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا